Dünyanın ‘En Yaşanılası’ Ülkeleri Listesinde 51. Sıradayız

İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisinin kardeş kuruluşu Economist Intelligence Unit’in (EIU) her yıl yaptığı araştırmaya göre, Türkiye ‘dünyanın en yaşanılası ülkeleri’ listesinde, iflasın eşiğindeki Yunanistan’ın bile gerisinde kalarak 51’inci sır...

Dünyanın ‘En Yaşanılası’ Ülkeleri Listesinde 51. Sıradayız (23 Kasım 2012)

İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisinin kardeş kuruluşu Economist Intelligence Unit’in (EIU) her yıl yaptığı araştırmaya göre, Türkiye ‘dünyanın en yaşanılası ülkeleri’ listesinde, iflasın eşiğindeki Yunanistan’ın bile gerisinde kalarak 51’inci sırada yer aldı.

Dünyanın önde gelen zenginlerinden Warren Buffett’in doğru yerde ve doğru zamanda doğduğuna yönelik ifadesinden hareketle EIU, gelecek yıl doğulacak en iyi yerleri belirlemeye çalıştı. Buna göre 2013’te doğulacak en iyi yer İsviçre olarak saptandı.

Bu çalışma sırasında sadece ülkenin ekonomik zenginliği değil suç oranı, kamu kuruluşlarına güven ve sağlık gibi kriterler de göz önüne alındı. Bu kriterler çerçevesinde EIU, birinci sırada İsviçre’nin çıktığını yazdı.

İsviçre, 10 üzerinden 8.22 alırken Avustralya 8.12’lik puanla ikinci, Norveç 8.09’la üçüncü sırada yer aldı. Bu ülkelerin ardından sırayla İsveç, Danimarka, Singapur, Yeni Zelanda, Hollanda, Kanada ve Hong Kong geldi.

EIU, Avrupa’nın ekonomik krizin pençesinde olmasına karşın 2030 projeksiyonun iyi olduğu, bu nedenle Avrupa ülkelerinin önde çıktığını savundu. ABD’nin 16. sırada kaldığı listede Japonya 25, komşu Yunanistan 34. sırada yerini aldı. Büyüyen ekonomisiyle dikkat çeken Türkiye ise 51. sırada kaldı. Listenin son üç sırasındaysa Ukrayna, Kenya ve Nijerya bulunuyor.

(Vatan)