Dünyanın en güçlü ve etkili kadını 9’uncu kez Merkel seçildi

Dünyanın saygın ekonomi dergilerinden Forbes geleneksel anketinde yılın en etkili 100 kadınını seçti. Birinci sırada Angela Merkel var. Türkiye’den ise tek bir isim listeye girdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Forbes dergisinin “En Etkili 100 Kadın” l...

Dünyanın en güçlü ve etkili kadını 9’uncu kez Merkel seçildi (7 Haziran 2016)

Dünyanın saygın ekonomi dergilerinden Forbes geleneksel anketinde yılın en etkili 100 kadınını seçti. Birinci sırada Angela Merkel var. Türkiye’den ise tek bir isim listeye girdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Forbes dergisinin “En Etkili 100 Kadın” listesinde yine birinci oldu. Geçtiğimiz yıl listede 60. sırada yer alan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı bu yıl beş sıra gerileyerek 65. Sırada yer aldı. Sabancı bu yıl da listedeki tek Türk kadını oldu.

Amerikan Forbes dergisi listeyi 2004 yılından beri yayınlıyor. Geçen sürede Merkel üst üste altıncı kez birinci oldu. Hillary Clinton, Angela Merkel'i Forbes'daki tahtından edemedi.

ABD Başkanlık yarışında Demokratların aday adayı Hillary Clinton aynı listede ikinci sırada. Dergi geçtiğimiz yıl, Clinton'ın Merkel'i koltuğundan edebileceğini yazmıştı.

Forbes Merkel'in yeniden Dünyanın En güçlü Kadını seçilmesinin nedeni olarak Merkel'in son yıllardaki siyasi başarılarını gösterdi. Dergi, internet sitesinde Angela Merkel'in AB'de köklü ekonomik ve siyasi sorunların üstesinden gelebilecek buna karşı koyabilecek başlıca isim olduğunu vurguladı.

Forbes, Merkel'in AB ve ekonomi politikalarının yanı sıra mülteci krizindeki tutumunu da takdir edici buldu. Dergi "Son yıllarda Almanya'nın sınırlarını Suriye ve diğer Müslüman ülkelerden gelenlere açtığında Merkel gücünü en alışılmadık bir jeopoltik startejiyle kullanma kararı aldı: İnsaniyet." diye yazdı.

Dergi 2004 yılından beri en güçlü kadınları seçiyor. O günden beri yedi kadın en güçlü yüz kişi listesinde kalmayı başardı. Bu yıl 20 kadın da listeye ilk kez girdi.

Bazı seferlerinde bikinili hosteslerin görev yaptığı Vietnamlı ucuz havayolu şirketi Vietjet'in kurucusu Nguyen Thi Phuong Thao de bu listeye yeni giren isimlerden.

Angelina Jolie ya da Taylor Swift gibi yıldızlarsa bu yılki listede yer almıyor. Merkel'in yanı sıra birçok kadın politikacı da listede yer alıyor. İskoçya'nın ilk kadın bakanı Nicola Sturgeon ve Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen de bu isimler arasında.

İŞTE LİSTEDEKİ İLK 10

Listenin tamamına ve listeye giren kadınların kariyer yaşamlarına ilişkin ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.