ABD, 45. Başkanını Seçiyor

Nefesler tutuldu, heyecan dorukta! Clinton mı Trump mı? ABD’de 17 aydır (563 gündür) süren uzun seçim maratonun ardından, seçmenler son sözü söyleyip Beyaz Saray'ın yeni sahibi de olacak Başkanlarını seçmek üzere sandık baş...

ABD, 45. Başkanını Seçiyor (8 Kasım 2016)

Nefesler tutuldu, heyecan dorukta! Clinton mı Trump mı?

ABD’de 17 aydır (563 gündür) süren uzun seçim maratonun ardından, seçmenler son sözü söyleyip Beyaz Saray'ın yeni sahibi de olacak Başkanlarını seçmek üzere sandık başına gittiler. Tüm dünya ve ekonomi – finans piyasaları artık seçim sonuçlarına kilitlenmiş durumda!

VE YENİ ABD BAŞKANI TRUMP!

Seçim maratonunun sürpriz bir şekilde galibi olan Donald Trump, ABD’nin de 45. Başkanı oldu.

Seçimin kaybedenleri ise ana akım medya, kamuoyu araştırma şirketleri ve Hollywood ile popüler sanatçılar oldu. Ana akım medyanın desteklemediği Trump’ı zafere götüren en önemli olgulardan biri de, tıpkı önceki Başkan Obama’nın da seçilmesinde etkisi olduğu gibi yine sosyal medyaydı.

WikiLeaks’ın ortaya çıkardığı kişisel e-mailler ve FBI soruşturmasının ise Clinton’ın kaybetmesinde etkili olup olmadığı da tartışılır.

Trump taraftarları, New York Midtown Hilton Oteli’nin balo salonunda seçim zaferini kutlamaya hazırlanıyorlar.

SON DURUM

Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, Iowa eyaletini de kazanarak delege sayısını 254'e çıkardı. Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'ın delege sayısı ise şu anda 209. Trump'ın başkan seçilmesi için sadece 16 delegeye ihtiyacı var. 

SON DURUM

ABD’de Başkanlık seçiminin sonucunu büyük olasılıkla belirleyecek Pensilvanya’da oyların yüzde 90’ı sayıldı. Clinton ve Trump başa baş gidiyorlar:

– Trump 48.3%

– Hillary 48.2%

Kanada Göçmen Vatandaşlık Sitesi yoğun talep üzerine çöktü! 

Dünya Tweet rekoru kırıldı!

Twitter, #Election2016 etiketiyle dünya çapında şu ana dek 40 milyon tweet atıldığını açıkadı.

New York Times, seçim sonucu tahminini güncelledi: Trump'a yüzde 78 verdi!

İki aday da eşit delege kazanırsa, başkan nasıl belirlenecek?

ABD'de seçim sonuçları gelmeye devam ederken, mevcut sonuçlar her iki adayın da eşit derecede delege sayısı alabileceği senaryoyu yeniden gündeme getirdi.

Adayların Seçici Kurul da 269'ar delege alması daha önce tarihte eşi görülmeyen bir durum.

Bu durumun ortaya çıkması halinde, başkanı Temsilciler Meclisi; başkan yardımcısını ise Senato seçiyor.

Clinton’dan ‘vefa’ tweeti!

Demokrat Parti başkanı adayı Hillary Clinton'dan ilk açıklama geldi. Clinton: “Sonuç ne olursa olsun ekibime teşekkür ediyorum.” Ülke genelinde oyların yüzde 37'si sayıldı. Trump'ın oy oranı yüzde 49.2, Clinton'ın oy oranı yüzde 47.

New York Times pes etti!

Seçimlerde Clinton’ı destekleyen New York Times, uzun zamandır internet sitesinde tuttuğu sonuç tahmininde Trump’ı ilk kez öne geçirdi. Bugüne dek Clinton’ın kazanma ihtimalini yüzde 70’lerde tutan NYT, şu an için Trump’ın kazanma ihtimalini yüzde 59 oranında görüyor.

SON DAKİKA | Trump sürprizi piyasaları vurdu: Dow Jones Endeksi 600 puan düştü, Dolar ise 3.30 TL'yi zorluyor!

ABD seçimlerinde sona yaklaştıkça piyasalar da seçim sonuçlarına tepki veriyor. Dow Jones Endeksi 600 puandan fazla düşüş kaydetti.

Dolar ise Türk lirası karşısında yüzde 4.3 değer kazanarak 3.30 TL'yi zorluyor.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesine sayılı saatler kala Meksika pesosunun grafiği de dikkat çekiyor. Günün erken saatlerin finans çevrelerinde Hillary Clinton'ın seçime kazanmasına yönelik oluşan beklenti son saatlerde tersine döndü. Trump'ın seçimlerde beklentilerin ötesinde bir performans sergilemesi Meksika pesosunda sert düşüşlere neden oldu.

Seçim sonuçlarında Donald Trump'ın önde gözükmesinin ardından düşmeye başlayan Meksika Pesosu, son 20 yılın en sert düşüşünü yaşıyor. Peso'da değer kaybı %15'i aştı.

Sürpriz Olabilir!

ABD seçimlerinde ülke genelinde Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'ın şu anda 97 delegesi, Cumhuriyetçi Parti adayı Trump'ın 84 delegesi bulunuyor. Ülke genelinde 270 delege alan seçimi kazanıyor. Clinton 9, Trump 13 eyalette kazandı. Oy oranı ise Clinton'ın yüzde 45, Trump'ın yüzde 50.

SON DURUM | Clinton  97 – Trump 84

CNN International’in sandıkların kapandığı bazı eyaletlerde açıkladığı sonuçlara göre, Clinton 29 delegeye sahip New York’u kazanırken, Trump Kansas, Nebraska, Wyoming, Kuzey Dakota ve Güney Dakota’yı aldı.

Nefesler tutuldu, heyecan dorukta! Yarış başa baş gidiyor!

ABD seçimlerinde senato ve temsilciler meclisinde de yarış devam ediyor. Senato seçimlerinde Demokratlar önde gidiyor. Demokratlar şu ana kadar 39, Cumhuriyetçiler ise 37 sandalye kazandı. Temsilciler meclisinde ise Cumhuriyetçiler 68, Demokratlar ise şimdiye kadar 36 sandalye kazandı. Temsilciler meclisini Cumhuriyetçi Parti'nin kazanması bekleniyor.

SON DAKİKA | Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirdi.

Son duruma göre, Donald Trump 76, Hillary Clinton ise 75 seçici kurul oyuna sahip bulunuyor.

SON DURUM

CNN International, Donal Trump’ın Güney Carolina ve Alabama’dan 9’ar delege daha aldığını duyurdu. Son durum şöyle: Clinton 68 – Trump 66.

ABD genelinde Clinton'ın oy oranı yüzde 46, Trump'ın oy oranı ise yüzde 50.

Clinton öne geçti

16 eyalette daha sandıklar kapandı.

CNN, Clinton’ın memleketi olan Illinois, New Jersey, Massachusets, Maryland, Rhode Island ve Delaware eyaletlerinin yanı sıra özel statüsü olan Columbia bölgesini de kazanarak önde geçtiği tahminini duyurdu. Buna göre, şu an Clinton’ın 68, Trump’ın 48 delegesi var.

Şu ana kadar Clinton 8, Trump 6 eyalette kazandı. Başkan seçilmek için 270 delegeyi kazanmak gerekiyor.

Son Durum

Florida, Güney Carolina, Virginia, New Hampshire, Kentucky ve Indiana’da sandıklar kapandı.
Trump Kentucky ve Indiana eyaletlerini, Clinton ise Vermont’u kazandı.

Şu anda Trump'ın 19, Clinton'ın ise 3 delegesi bulunuyor. Seçimi kazanmak için 50 eyalette 270 delege almak gerekiyor. 

Kaliforniya’da silah sesleri

Kaliforniya’daki bir seçim istasyonuna silahlı saldırı düzenlendiği ve yaralılar olduğu bildiriliyor. Seçim merkezinin kapatılarak güvenlik çemberine alındığı da iletiliyor.

ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Azusa'da seçim merkezine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 4 kişinin yaralandığı belirtiliyor. Saldırı sonrası seçim merkezi kapatıldı.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles kentine yaklaşık 50 km uzaklıktaki Azusa kentinde oylama sürerken silah seslerinin gelmesi üzerine seçim salonunun kapıları kapatıldı. Seçim merkezi yakınlarında ateş açılması sonucu 1 kişi öldü, 2'si ağır 3 kişi yaralandı.
 Saldırganın beyaz tişörtlü bir erkek olduğu belirtiliyor. Polis saldırganları her yerde arıyor.

Sandıkların kapandığı Kentucky ve Indiana'daki ilk sonuçlara göre Trump önde

ABD’de ilk sandıklar Indiana ve Kentucky’de kapandı. İlk sayılan oylara göre, Cumhuriyetçi Donald Trump, Kentucky’de yüzde 73,9 Demokrat Hillary Clinton ise yüzde 23,5 oranında oy aldı. Indiana’da Trump yüzde 69,3, Clinton ise yüzde 27,5 oranında oy aldı.

ABD’nin ilk kadın başkanı olmaya çok yaklaşan 69 yaşındaki Hillary Clinton’un hayatındaki tüm zorluklara karşı mücadeleci yaşam öyküsü

Clinton eğer seçilirse, 240 yıllık siyasi tarihinde ABD'nin ilk kadın başkan olarak tarihe geçecek.

Hayatı boyunca pek çok iniş-çıkış yaşamasına karşın hiç pes etmeyen Hillary Clinton’un mücadeleci yaşam öyküsü fotoğraflarıyla birlikte arşivdeki haberimizden okuyabilirsiniz.

ABC News ilk sandık çıkış anketini yayınladı

ABD'li yayın kuruluşu ABC News, ilk sandık çıkış anketine dair paylaştığı Twitter mesajında "Katılımcıların yüzde 54'ü Clinton konusunda olumsuz düşünüyor. Aynı oran Trump için yüzde 61" dedi.

İlk sandık çıkış anketi sonuçları yayınlandı

CNN International televizyonunun anketine göre, seçmenin yüzde 38'i değişim istiyor. Seçmenin yüzde 62'si kime oy vereceğine eylül ayı öncesi karar verdi. Seçmenin yüzde 22'si tecrübeye oy verdiğini belirtiyor. 30 yaş altı seçmenin yüzde 54'ü Clinton, yüzde 34'ü ise Trump'a oy verdi. Seçmenin yüzde 63'ü münazaralara göre karar verdi.

Seçmenin yüzde 52'sine göre en önemli konu ekonomi. Seçmenin yüzde 58'i adalet sisteminin adil olmadığını düşünüyor, yüzde 25'i tepki oyu verdiğini belirtti, yüzde 52'si DAEŞ'le mücadeleyi başarısız buluyor.

Reuters/Ipsos anketine göre ise, ABD'de seçmenlerin yüzde 13'ü kararını son haftalarda verdi. 2012 yılında bu oran yüzde 9'du. Seçim öncesi uzmanlar, kararsızların oranındaki yüksekliğe dikkat çekmişti. 

Fox News, sandık çıkış anketlerine göre Hispanik seçmenlerin yüzde 65’inin Hillary Clinton’a oy verdiğini belirtti. Trump ise Hispanik seçmenlerin yüzde 27’sinin desteğini alabildi.

 

Trump'ın web sitesi hack’lendi

Kendi URL’lerini yazarak ana sayfada yer alan banner’ı değiştirebileceklerini fark eden hackerlar, Cumhuriyetçi aday Trump’ın sitesindeki görselin üzerine e 'b.k' emojisi koydu.

Trump seçim sonuçlarını Manhattan’daki Trump Tower’da, Clinton ise iki dakika uzaklıktaki Peninsula New York Otel’de izliyor.

Trump Tower'da 'terör' önlemi

New York Belediyesi’'ne ait kum dolu çöp kamyonları, terör tehditlerine karşı önlem amacıyla Cumhuriyetçi başkan adayına ait Trump Tower’ın etrafında barikat oluşturdu. Trump’ın seçimleri takip edeceği otel çevresinde geniş güvenlik önlemlerinin de alındığı belirtildi.

Trump: Yumuşamayın!

Donald Trump, Twitter hesabından destekçilerini cesaretlendirecek mesajlar paylaşıyor: "Yumuşamayın ve oy vermek için dışarı çıkmayı sürdürün, bu seçim bitiş çizgisinden çok uzakta. İyi gidiyoruz ama daha çok zaman var. Bastır Florida!"

‘Bitsin artık bu çile!’

Morning Consult/Politico’nun yaptığı ankete göre, ABD'lilerin yüzde 85'inin tek isteği, seçimlerin biran önce sona ermesi.

Katılım rekor düzeyde

ABD’nin yeni başkanını belirleyecek seçime katılım oranının rekor seviyeye ulaşması beklenirken; New York'ta oy kullanma istasyonlarının önünde kuyruklar oluştu. Katılımın yüksek oranda gerçekleşmesinde, mevsime göre havanın çok güzel olmasının da etkili olduğu belirtiliyor.

 

Trump, seçim sonuçlarına temkinli yaklaşacak, işlerin nasıl gittiğini gördükten sonra kabul edecek!

Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, seçim sonuçlarını kabul etmeden önce 'işlerin nasıl gelişeceğine bakacağını' söyledi. Fox News’e telefonla bağlanan Trump, "İşlerin nasıl sonuçlanacağını bugün göreceğiz. Umuyorum sonuçlar iyi olur ve bununla ilgili endişelenmemiz gerekmez, demek istiyorum ki umarım biz kazanırız" dedi.

‘Önveri’ olan Guam'da sandıktan Clinton çıktı

ABD başkanlarını tahmin etmesiyle bilinen Guam adasında sandıktan Demokrat başkan adayı Hillary Clinton çıktı. ABD'ye bağlı küçük bir ada olan Guam'dan gelen seçim sonuçlarına göre Demokrat Parti'nin başkan adayı Clinton oyların yüzde 71.63'ünü alırken, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Trump'ın oy oranı ise yüzde 24.16 oldu. Guam’da, seçimlerin ilk kez düzenlendiği 1984 yılından bu yana Beyaz Saray’a yerleşecek ismin adı sandıktan çıkıyor.

Trump’ın itirazı reddedildi

Donald Trump’ın Nevada eyaletinde bir seçim merkezinde ihlal yaşandığı iddiasıyla derhal dava açılması yönündeki girişimi mahkemede reddedildi.

Clinton ile Trump'ın arasında ne fark var?

Hangisi başkan seçilirse ABD’ne nasıl bir yol çizecek ve neler değişecek?

En yaşlı seçmenlerden biri olan ve oyunu Kuzey Carolina’da kullanan 100 yaşındaki Grace Bell Hardison ilgi odağı oldu.

Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton oyunu erken saatlerde kullandı. Clinton'a eşi eski ABD Başkanı Bill Clinton eşlik etti.

Oy vermeye giderken yuhalanan ve oy verdiği salonda Femen aktivistleri tarafından protesto edilen Cumhuriyetçi aday Donald Turmp keyifsiz görünüyordu.

FEMEN'den Trump'a protesto!

Siyasi eylemleriyle dikkat çeken Ukraynalı kadın örgütü FEMEN, seçim öncesi kadınlara yönelik aşağılayıcı açıklamalarıyla gündeme gelen Cumhuriyetçi aday Trump’ı sandık başında protesto etti.

'Güven sorunu mu?'

Donald Trump oy verirken eşi Melania Trump’ı ‘kontrol ederken’ görüntülenince sosyal medyada dalga konusu oldu. İşin ilginç yanı, Trump’ın oğlu da oy verirken aynı şekilde eşini ‘kontrol etti’.

Vice News: Clinton, Hispanik yoğunluklu 3 bölgede önde

Vice News'e göre Florida'daki Miami-Dade, Kolorado'daki Costilla ve Nevada'daki Clark'ta Clinton önde götürüyor. Söz konusu bölgelerin (county) hepsi Hispanik yoğunluklu.

Trump: ‘Hile yapılıyor, itiraz edeceğiz’

Reuters’ın haberine göre, FOX televizyonuna konuşan Cumhuriyetçi aday Donald Turmp, oy kullanımında hile yapıldığını tespit ettiklerini ve mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Trump'tan Nevada'daki seçim kuruluna dava

Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, Nevada eyaletinde bulunan Clark County’deki seçim kuruluna, oy verme istasyonlarından birini belirlenen saatler dışında açık tuttuğu gerekçesiyle dava açtı.

Trump'ın oğlu şikayet edildi

Trump karşıtı Demokratik Koalisyon adlı kuruluş, oy verdikten sonra seçim pusulasını Twitter’da paylaşan Eric Trump hakkında New York Eyaleti Seçim Kurulu’na şikayette bulundu. Bu gelişme üzerine Eric Trump, tartışma yaratan tweet’ini sildi.