Instagram’daki paylaşımlar neden takipçilere ulaşmıyor?

KAMİL ERYAZAR Instagram, paylaşılan içeriklerin ‘kronolojik’ gösterim algoritmasını, Facebook’taki gibi ‘beğeni’ tercihlerine göre değiştirdi. Bu değişiklik, en çok instagram fenomenleri ile markaları üzecek. Başta markaların so...

Instagram’daki paylaşımlar neden takipçilere ulaşmıyor? (8 Haziran 2016)

KAMİL ERYAZAR

Instagram, paylaşılan içeriklerin ‘kronolojik’ gösterim algoritmasını, Facebook’taki gibi ‘beğeni’ tercihlerine göre değiştirdi. Bu değişiklik, en çok instagram fenomenleri ile markaları üzecek.

Başta markaların sosyal medya yöneticileri olmak üzere bazı instagram kullanıcıları son zamanlarda paylaştıkları içeriklerin tüm takipçilere ulaşmadığından ve beğeni sayılarının düştüğünden yakınıyorlardı. Nedeni belli oldu!

450 milyona yaklaşan kullanıcı sayısıyla en hızlı büyüyen sosyal ağ olan, popüler görüntü paylaşım sitesi Instagram, hızla artan kullanıcı sayısına bağlı olarak çoğalan içerik akışının gösterim algoritmasını değiştirdi.

Uygulama, bu şekilde kullanıcılara son paylaşılan gönderileri değil de en çok hoşlanacakları gönderileri ilk sırada göstermeyi amaçlıyor. Bu durum dünya genelinde Instagram ünlülerinde paniğe neden oldu.

Bu hesaplar, kendi gönderilerinin kullanıcıların gerçek arkadaşlarının gönderilerinin altında kalacağını düşünerek takipçilerinden bildirimleri açmalarını talep ettiler. Bunun sonucu olarak #TurnMeOn (Beni aç) ve #LetsStayTogether (Birlikte kalalım) gibi hashtag’ler sıkça kullanılmaya başlandı. Bir süredir durulan bu tartışma yakında yeniden alevlenebilir. Çünkü Instagram bloğundan yaptığı açıklamada algoritma ile çalışan ana sayfayı kullanıma sunduğunu duyurdu.

​Kurulduğu günden beri kullanıcıların gönderilerini yüklenme tarihlerine göre sıralayan mobil görüntü paylaşım uygulaması, yeni özelliğin devreye girmesinin ardından bu sıralamayı üyelerin etkileşime girdiği kullanıcıları baz alarak yapacak. 

Başka bir deyişle bu özellik sayesinde en çok ziyaret ettiğiniz sayfalardan yapılan paylaşımlar ile ana sayfanızda daha sık karşılaşacaksınız. 

Uzun süre ziyaret etmediğiniz kullanıcıların paylaşımları ise daha nadir bir biçimde ana sayfanızda yer alacak. 

Facebook’taki gibi olacak…

Yeni akış, sizin sosyal ağ üzerindeki davranış tercihlerinizi izleyerek, neden daha çok hoşlandığınızı algılıyor ve geçmiş aktivitelerinize göre daha kişisel bir akış oluşturuyor. Eğer bazı hesapların paylaşımlarını düzenli bir şekilde beğeniyor ya da paylaşımlara yorum yazıyorsanız o gönderiler tek seferde 17 fotoğraf paylaşan sosyopatların gönderilerinin üzerinde görünecek. ‘Bu özellik, Facebook’a benziyor’ diyorsanız, haklısınız çünkü Instagram tam olarak Facebook’un yaptığı şeyi yapıyor.

Blog gönderisinde, Instagram kullanıcıların bu özellikten gerçekten hoşlandığını ifade ediliyor. “İnsanların daha fazla fotoğraf beğendiğini, daha fazla yorum yazdığını ve genel olarak toplulukla daha aktif bir şekilde etkileşim kurduğunu gördük” diye açıklamada bulunan şirket, yeni akış nedeniyle insanların takip etmek istedikleri hesapların bildirimlerini açtığından ise söz etmedi.

Geçtiğimiz Mart ayında ABD basınına konuşan Instagram CEO'su Kevin Systrom, şu anki ana sayfadaki sıralama nedeniyle kullanıcıların paylaşılan öğelerin yüzde 70'ini kaçırdığın altını çizmiş, yeni özellik ile bu durumu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtmişti.

iPhone ve iPad’lerde Instagram’a erişim artık daha kolay

iOS platformu için Instagram'ın yeni güncellemesi yayınlandı. 8.2 sürümündeki yazılım paketinin açıklamasına bakarsak, klasik olarak hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmesi içerdiğini görüyoruz. Ama işin rengi aslında tam olarak böyle değil. Çünkü bu güncelleme bir yanda uygulamayı açmak zorunda kalmadan, fotoğraflarınızı ve videolarınızı Instagram'a kısa yoldan yüklemeyi sağlıyor. Başlık ve hashtag'lerin de yazılmasına olanak sunuyor.

iOS'ta fotoğraflar için paylaşım menüsü vardır. Fotoğrafın sol alt köşesinde, kutu içindeki ok işaretine tıkladığınızda bu paylaşım menüsü açılır. Kısaca burada fotoğrafı Notlara eklemek veya Facebook, Twitter, Flickr gibi yerlerde paylaşmak için seçenekler çıkar. Normalde bu paylaşım listesinde Instagram yoktu, ama 8.2 güncellemesi ile artık Instagram listeye dahil edilmiş durumda.

Eğer paylaşım menüsündeki Instagram'ı görmüyorsanız, menünün en sağındaki "fazlası" kısmına tıkladıktan sonra, karşınıza gelecek olan listede Instagram'ı aktif etmeniz yeterli olacaktır. Böylece direkt paylaşım menüsünde Instagram, seçenekler arasında görünecek. Gecikmiş bir özellik oldu. Yine de Instagram filtrelerinden ve düzenlemelerinden yararlanmak için uygulamayı kullanmak zorundasınız. iOS'tan direkt gönderim ve paylaşımda, Instagram'ın filtrelerini kullanmak gibi bir özellik ise bulunmuyor.