Dünyanın En Etkili 100 Kişisi

Time dergisinin en etkili 100 kişi listesinde bu yıl Merkel, Putin, Tsipras ve Kim Jong Un’dan Netanyahu’ya pek çok isim yer aldı. 2015’te Türkiye’den kimse listeye giremedi. Amerikan Time dergisi dünyadaki en etkili 100 kişiyi açıkladı. Beş kat...

Dünyanın En Etkili 100 Kişisi (17 Nisan 2015)

Time dergisinin en etkili 100 kişi listesinde bu yıl Merkel, Putin, Tsipras ve Kim Jong Un’dan Netanyahu’ya pek çok isim yer aldı. 2015’te Türkiye’den kimse listeye giremedi.

Amerikan Time dergisi dünyadaki en etkili 100 kişiyi açıkladı. Beş kategoride değerlendirilen ve pek çok alandan ismin yer aldığı 2015 yılı listesinde çok sayıda lider de bulunuyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ve ABD Başkanı Barack Obama bu yılki listede yer alan liderler arasında.

Her yıl geleneksel olarak hazırlanan listenin bu seneki versiyonunda, yıl boyunca dünya genelinde, özellikle de Ortadoğu'da devam eden çatışmalar, İran nükleer müzakereleri ve Küba-ABD arasındaki yakınlaşma süreci belirleyici oldu.

Ortadoğu'dan birçok lider listede

Listede Yemen'e hava operasyonu gerçekleştiren koalisyonun lideri Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, Nijerya'da Devlet Başkanlığı seçimlerini kazanan Muhammed Buhari, Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, nükleer müzakereleri yürüten İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Nijerya'daki Boko Haram örgütünün lideri Ebubekir Şekau bulunuyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras da listede

Time dergisinin her yıl açıkladığı "yılın en etkili 100 ismi" listesine bu yıl Yunanistan'dan, geçen ocak ayında yapılan seçimlerde partisinin zaferle çıkmasında büyük rol oynayan SYRİZA lideri Aleksis Çipras yer aldı.

Başbakan Çipras'a dair takdim yazısını, İspanya'nın bir başka yükselen yıldızı sol parti Podemos lideri Pablo İglesias kaleme aldı. İglesias, yazısına "Yunanistan'ın yükselen yıldızı" başlığını uygun görürken, Çipras'ın ailesine düşkünlüğü, Panathinaikos taraftarlığı ve rock n roll tutukunu bir kişi olduğu vurgulandı. Başbakan seçilmeden önce motosikletiyle yolculuk yapmayı sevdiği belirtilen Çipras'ın, yıkıcı kemer sıkma politikalarına maruz kalan Yunan halkının umudu olduğu belirtildi.

'Daha gençliğinde zaferi arzulamak gerektiğini ortaya koyduğu" belirtilen Çipras'a dair Pablo İglesias, Başbakan Çipras'ın sorumlu bir lider olduğunu ifade etti. İglesias, Çipras öncülüğündeki hükümetin son yıllarda halktan en yüksek desteği almayı başardığına dikkat çekildi.

Dergide listeye girenlerle ilgili tanıtıcı makaleleri ise yine ünlü isimler yazdı. Hindistan Başbakanı Narendra hakkındaki yazıyı Obama kaleme aldı. Obama, “Narendra Washington'a geldiğinde birlikte Dr. Martin Luther King Jr.'un anıtını ziyaret ettik. King ve Gandhi'nin öğretilerini ve ülkelerimizdeki inanç ve köken farklılıklarının nasıl korumamız gereken bir güç olduğunu ele aldık” dedi.

Merkel hakkındaki makaleyi ise Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko yazdı. Poroşenko, Merkel'in Ukrayna krizi konusundaki çabalarını övdü.

Papa da listede

Papa Françesko, aktör Bradly Cooper, astronot Scott Kelly, aktris Reese Witherspoon ile Kim Kardashian ve eşi şarkıcı Kanye West de 2015'te en etkili 100 kişi arasında sıralandı.

100 kişi arasında hiç Türk yok

2010 yılında Time dergisinin listesinde yer alan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu yıl listede yer almadı. Listeye geçen yıl Türkiye'den eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül girmişti.

Dünyanın En Etkili 100 Kişisi hakkında ayrıntılı bilgilere TIME dergisinin özel sayfasından ulaşabilirsiniz.

2015’TE DÜNYANIN EN ETKİLİ 100 KİŞİSİ

Kurucular ve Titanlar

Kanye West
Lorne Michaels
Mellody Hobson
Tim Cook
Elizabeth Holmes
Charles Koch & David Koch
Susan Wojcicki
Chanda Kochhar
Tony Fernandes
Lee Daniels
Reid Hoffman
Kim Kardashian
Janet Yellen
Danny Meyer
Lei Jun
Bob Iger
Satya Nadella
Jorge Paulo Lemann

Öncüler

Misty Copeland
Scott Kelly
Emmanuelle Charpentier & Jennifer Doudna
Brian Chesky
Jimmy Lai
Emma Watson
Vikram Patel
Pardis Sabeti
Reese Witherspoon
Bryan Stevenson
Chai Jing
Magnus MacFarlane-Barrow
Kira Orange Jones
Aura Elena Farfan
Martin Blaser
Anita Sarkeesian
Tom Catena
Rudolph Tanzi
Mustaga Hassan
Laverne Cox
Sarah Koenig

Sanatçılar

Bradley Cooper
Richard Linklater
Chris Ofili
Julianna Margulies
Amy Schumer
Alexander Wang
Jill Soloway
Chris Pratt
Audra McDonald
Tim McGraw
Kevin Hart
Chimamanda Ngozi Adichie
Julianne Moore
Christopher Nolan
Marie Kondo
John Oliver

Liderler

Jorge Ramos
Narendra Modi
Angela Merkel
Bob Corker
Rula Ghani
Muhammadu Buhari
Alexis Tsipras
Vladimir Putin
Obiageli Ezekwesili
Elizabeth Warren
Haider Al-Abadi
Joko Widodo
King Salman bin Abdulaziz Al Saud
Xi Jinping
Jeb Bush
Tom Frieden
Samantha Power
Raul Castro
Kim Jong Un
Abubakar Shekau
Benjamin Netanyahu
Hillary Clinton
Martin Dempsey
Beji Caid Essebsi
Adam Silver
Lu Wei
Marine Le Pen
Barack Obama
Mitch McConnell
Mohammad Javad Zarif
Joanne Liu

Kahramanlar ve İkonlar

Ruth Bader Ginsburg
Taylor Swift
Diane von Furstenberg
Gabriel Medina
Haruki Murakami
Bjork
Jerry Brown
Abby Wambach
Ina Garten
Thomas Piketty
Malala Yousafzai
Pope Francis