Dünyanın Başına Kazak Ördük!

Türkiye’de üretilen ve Bayrampaşa Belediye binasına asılan dünyanın en büyük kazağı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiği gibi tekstil ve moda çevrelerinde de ilgi uyandırdı. Türkiye’de enerji tasarrufuna dikkat çekmek için ev ve iş yerlerinde kazak giyerek bir yılda 2 m...

Dünyanın Başına Kazak Ördük! (19 Mart 2013)

Türkiye’de üretilen ve Bayrampaşa Belediye binasına asılan dünyanın en büyük kazağı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiği gibi tekstil ve moda çevrelerinde de ilgi uyandırdı.

Türkiye’de enerji tasarrufuna dikkat çekmek için ev ve iş yerlerinde kazak giyerek bir yılda 2 milyar dolar tasarruf sağlanabileceğine dikkat çeken iş adamları dünyanın en büyük kazağını üretti. Bayrampaşa Belediyesi’nin binasına asılan kazak, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, en büyük kazağın aynı modelini giydi.

Şaka Gibi!

Kanada’da uzun süredir kutlanan ‘Kazak Giyme Günü’ her yılın 9 Şubat’ın tarihinde Türkiye’de de kutlanmaya başlanmıştı. Kazak giyerek ısınmak için daha az yakıt harcanacağını ifade eden Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği (BATİAD), bu amaca dikkat çekmek için dünyanın en büyük kazağını üretmişti.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner ise, “Cari açığı beraber düşürelim. Kazak giydikten sonra kombilerin iki derece kısılması sonucunda cari açık 2 milyar dolar aşağı inecektir. Böylece Türkiye ekonomisine de ciddi bir katkı sağlamış olur. Kazağın imalatı 30 günde tamamlandı. 18 metre eninde, 46 metre uzunluğunda. Kazağın imali için 90 bin metre ve 500 kilogram ağırlığında iplik harcandı” diye konuşmuştu.