Bambaşka Bir Yorumla Çanakkale Türküsü

Çanakkale Savaşları’nda yaşanan acıyı ve üzüntüyü ağıt olarak ifade eden ünlü Çanakkale Türküsü, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. Yıldönümünde bu kez rock, caz ve hicaz karışımında, 65 farklı ses rengiyle seslendirildi. İstanbul Müzik Sanat Atölyesi’nin sahibi Kuze...

Bambaşka Bir Yorumla Çanakkale Türküsü (19 Mart 2013)

Çanakkale Savaşları’nda yaşanan acıyı ve üzüntüyü ağıt olarak ifade eden ünlü Çanakkale Türküsü, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. Yıldönümünde bu kez rock, caz ve hicaz karışımında, 65 farklı ses rengiyle seslendirildi.

İstanbul Müzik Sanat Atölyesi’nin sahibi Kuzey Kumsal, Çanakkale Savaşları’nın 100’ncü yıldönümü anısına Çanakkale Türküsü’nü değişik bir tarzda seslendiren proje hazırladı. Çanakkale Türküsü’nü seslendirmek için 65 müzisyen stüdyoya girdi. Türküye 65 müzisyen sesinin rengini ve kendi tarzlarını kattı. Ortaya içinde rock, caz, hicaz ve ağıt bulunan 8.5 dakikalık yeni Çanakkale Türküsü çıktı. Atatürk’ün 1934 yılında Anzak askerlerinin annelerine yazdığı duygu yüklü mektup da türkünün sonunda seslendirildi. Stüdyodaki müzik ve seslendirme çalışmaları tamamlanan Çanakkale Türküsü’nün yeni versiyonuna Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda klip çekildi. Türkü yeni yorumuyla ilk kez dün gece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı gecede seslendirildi.

Çanakkale Türküsü’nü, 7’den 77’ye her kesime hitap edecek farklı müzik tarzlarıyla yeniden seslendirdiklerini anlatan Kuzey Kumsal, “Hep ağıt yaptığınız taktirde belli bir kesime hitap ediyorsunuz. Biz geniş kesimlere hitap edebilmesi açısından Çanakkale Türküsü’nü içinde değişik müzik tarzlarının bulunduğu şekle getirdik. Türküyü 65 ayrı kişi seslendiriyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Polifonik Korolar Topluluğu da projeye katkı verdi. Bu haliyle türküyü hiç bilmeyen bir çocuk da, yaşlı bir insan da dinlediği zaman aynı hissiyata kapılacak” dedi.

Çanakkale’de büyük değerlerin bulunduğunu ifade eden Kumsal, “Bu işe herkes gönlünü koydu. Ortaya çok değişik ve güzel bir eser çıktı. Çanakkale Savaşları’nın 100’ncü yıldönümündeki törenlere çok sayıda ülkeden konuklar gelecek. Çanakkale Türküsü bu haliyle yabancı konuklara da hitap edecek” diye konuştu.