Joan Baez 11 Yıl Aradan Sonra Yeniden İstanbul’da

27 Haziran-15 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 22. İstanbul Caz Festivali'nin programı açıklandı. Müziğin yaşayan efsanesi Joan Baez, 11 yıl aradan sonra onu sahnede izlemeden yetişen bir kuşak için yeniden İstanbul'da. BBC efsanesi Jools Holland, Marcus Mil...

Joan Baez 11 Yıl Aradan Sonra Yeniden İstanbul’da (25 Mart 2015)

27 Haziran-15 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 22. İstanbul Caz Festivali'nin programı açıklandı.

Müziğin yaşayan efsanesi Joan Baez, 11 yıl aradan sonra onu sahnede izlemeden yetişen bir kuşak için yeniden İstanbul'da. BBC efsanesi Jools Holland, Marcus Miller, Melody Gardot ve Tigran Hamasyan festivalin diğer yıldızları.

68 kuşağının sembol isimlerinden folk müzik sanatçısı Joan Baez, 11 yıl aradan sonra 1 Temmuz Çarşamba akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde hayranlarıyla buluşacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 22'ncisi düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 27 Haziran'da başlıyor. Festival, bu yıl 35'in üzerinde konserle aralarında Joan Baez, Jools Holland, Marcus Miller, Melody Gardot'un da bulunduğu 250'den fazla sanatçıyı müzikseverlerle buluşturacak.

Türkiye'nin en önemli müzik etkinlikleri arasında gösterilen İstanbul Caz Festivali'nin bu yılki programı, Martı İstanbul Hotel'de yapılan etkinlikle tanıtıldı.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, bu yıl da müzikseverleri renkli bir programın beklediğini dile getirdi.

İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opçin de, program hakkında katılımcılara bilgi verdi.

"PARKLARDA CAZ"

Bu yıl 15'in üzerinde mekanda, 250'den fazla yerli ve yabancı müzisyeni ağırlayacaklarını ifade eden Opçin, "Parklarda Caz" etkinliğini Fenerbahçe Parkı'nda, "Gece Gezmeleri" etkinliğini de Kadıköy'de yapacaklarını ifade etti.

Opçin, festivalin, caz müzisyeni piyanist ve besteci Emin Fındıkoğlu'nun Avusturya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nun Yeniköy'deki Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi'nde vereceği konserle başlayacağını belirterek, Fındıkoğlu'nun festivalin bu yılki "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü de alacağını kaydetti.

SAHNE ALACAK İSİMLER

BBC2’deki televizyon programıyla tanınan piyanist Jools Holland, orkestrasıyla ilk kez İstanbul’da.

ABD'li folk müzik sanatçısı Joan Baez'in, 11 yıl aradan sonra 1 Temmuz Çarşamba akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde İstanbul'da hayranlarıyla buluşacağını söyleyen Opçin, Türkiye'de hayran kitlesi oluşan Marcus Miller, bas virtüözü Charnett Moffett, Melody Gardot, Jools Holland, Masha Vahdat gibi isimlerin de festivalde sahne alacağını aktardı.

Pelin Opçin, 15 Temmuz'da sona erecek festival programının henüz tam olarak netleşmediğini ve müzikseverlerin sürprizler için hazırlıklı olmasını da istedi.

JOAN BAEZ’E ‘VİCDAN ELÇİSİ’ ÖDÜLÜ

Uluslararası Af Örgütü'nün (Amnesty International) Vicdan Elçisi Ödülü'nü bu yıl ABD'li şarkıcı Joan Baez ve Çinli sanatçı Ai Weiwei birlikte aldı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, "Joan Baez'in muazzam sesi ve sarsılmaz angajmanıyla yarım asırdır daha iyi bir dünya için mücadele verdiğini" söyledi.