Dünyada İlk Kez İspanya’da Hologramla Sanal Protesto Gösterisi Düzenlendi

Üç boyutlu dijital görüntü teknolojisi hologram dünyada ilk kez İspanya’da eyleme dönüştürüldü İspanya’da protesto özgürlüğüne kısıtlama getiren ve gösteriler öncesi izin alma zorunluluğu koyan ...

Dünyada İlk Kez İspanya’da Hologramla Sanal Protesto Gösterisi Düzenlendi (12 Nisan 2015)

Üç boyutlu dijital görüntü teknolojisi hologram dünyada ilk kez İspanya’da eyleme dönüştürüldü

İspanya’da protesto özgürlüğüne kısıtlama getiren ve gösteriler öncesi izin alma zorunluluğu koyan “Ulusal Güvenlik Yasası”na tepkiler büyürken, eylemciler dünya tarihine damga vuracak bir gösteri düzenlendi.

Temel hak ve özgürlükleri tehdit ettiği için uzmanlar tarafından da eleştiri konusu olan “İspanya Terörle Mücadele Reformu ve Vatandaş Güvenliği Yasası”, yapılan hologram protestosuyla hem çiğnenmemiş hem de protesto edilmiş oldu.

Güvenlik güçlerini atlatmak isteyen eylemciler, protestoyu hologram gösterisiyle Meclis binasının önüne taşıdı. Böylece polis müdahalesini atlatmış oldu.

“Özgürlük için hologram haraketi” tarafından Madrid’de düzenlenen gösteride, yeni yasayı çiğnemeden delmiş olan protestocular böylece amaçlarına ulaştı. Şiddet içermeyen ve aynı zamanda da İspanyol vatandaşların sorunlarını dile getiren eylem, dünya siyasi tarihine adını yazdıracak gibi görünüyor.

İktidarların tekelinde bulunan savaş ve bilgi teknolojilerini akıllıca dile getiren eylemciler, devlet-vatandaş ve güvenlik ilişkilerinde de yeni bir dönemi başlatmış oldu.

Ulusal Güvenlik Yasası’nda Ceza Kanunu’na ve Terör Karşıtı Kanunlar’a yeni eklenen düzenlemeleri protesto eden eylemciler sosyal medyada da büyük ilgi gördü.