Dünyada Genç İşsizler Ordusu

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yayımladığı yeni rapora göre, gelecek beş yıl içinde tüm dünyada gençler arasındaki işsizlik oranı artacak. Euro krizinin etkileri, geri bıraktırılmış ve kalkınmakta olan ülkelere de ulaşacak ve 2017 yılında gençler arasında i...

Dünyada Genç İşsizler Ordusu (30 Eylül 2012)

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yayımladığı yeni rapora göre, gelecek beş yıl içinde tüm dünyada gençler arasındaki işsizlik oranı artacak.

Euro krizinin etkileri, geri bıraktırılmış ve kalkınmakta olan ülkelere de ulaşacak ve 2017 yılında gençler arasında işsizlik oranı yüzde 13’e yükselecek.

Uluslararası Çalışma Örgütü, birçok gencin umudunu kaybedip iş aramaktan vazgeçtiğine de dikkat çekiyor. Raporda hükümetlerin gençler için iş yaratması gerekliliği vurgulanıyor. Örgüt, gençler arasında işsizliğin görece az olduğu Avusturya, Danimarka ve İsveç gibi ülkelerde hükümetlerin eğitim ve iş programları yürüttüğüne dikkat çekiyor.

Raporun yazarı Ekkehard Ernst, “İş garantisi olan eğitim programları iş arayanları sokaklardan toplayabilir, ekonomik stresi azaltabilir” diyor.