Suriyeli kız Ege Denizi’ni yüzerek geçti, motoru bozulan tekneyi çekerek Yunanistan’a ulaştırdı

Sığınmacıları kurtarmak için motoru bozulan tekneyi iterek Yunanistan’a ulaşmasına yardım eden ve üzerindeki giysiler hariç her şeyini kaybeden genç yüzücü, 2016 Yaz Olimpiyatları’nda Mülteci Olimpiyat Atletleri Takımı için...

Suriyeli kız Ege Denizi’ni yüzerek geçti, motoru bozulan tekneyi çekerek Yunanistan’a ulaştırdı (5 Nisan 2016)

Sığınmacıları kurtarmak için motoru bozulan tekneyi iterek Yunanistan’a ulaşmasına yardım eden ve üzerindeki giysiler hariç her şeyini kaybeden genç yüzücü, 2016 Yaz Olimpiyatları’nda Mülteci Olimpiyat Atletleri Takımı için yarışmayı umduğunu açıkladı.

AB ile Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre, Yunanistan’a geçen bazı sığınmacılar yeniden Türkiye’ye gönderilmeye başlanırken, tarihin en büyük savaş göçüyle ilgili ilginç öyküler de ortaya çıkmaya devam ediyor. İşte bunlardan biri de 17 yaşındaki Suriyeli yüzücü Yusra Mardini’ye ait.

Suriye’den kaçtıktan sonra hayatta kalabilmek için Türkiye’den Yunanistan’a yüzen Yusra Mardini, Ağustos ayında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatları’na katılmak istiyor.

'Havuzlara bomba düşüyordu'

Mülteci Olimpiyat Atletleri Takımı’nda yer alabilmek için Almanya’da eğitim gören Yusra, Suriye’de yeteneklerini geliştirme konusunda zorlandığını dile getirdi: “Savaş ortamı zorluydu. Bazen antrenman yapamıyorduk ya da antrenman yaparken yüzme havuzuna bomba düştüğü oluyordu.”

Olimpiyatlara katılacak

5-21 Ağustos tarihleri arasında Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde yapılacak Olimpiyat oyunlarına mülteci sporculardan oluşan bir takımın da katılacağı açıklanmıştı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach Olimpiyat oyunlarına katılmak üzere mültecilerden oluşan bir takım kurulduğunu söylemişti. Komite'nin yönetim kurulu tarafından resmen onaylanan ve Mülteci Olimpiyat Atletleri Takımı olarak adlandırılan takım 43 kişilik sporcu havuzundan seçilecek.