Facebook uzaya kendi uydusunu fırlatıyor

Sosyal medya ve teknoloji devi Facebook, Afrika'nın ulaşılması güç köşelerine internet erişimi sağlanması amacıyla uzaya kendi uydusunu fırlatıyor Facebook’un, İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, batı Afrika ülkesi Nijerya’nın ticari başkenti L...

Facebook uzaya kendi uydusunu fırlatıyor (1 Eylül 2016)

Sosyal medya ve teknoloji devi Facebook, Afrika'nın ulaşılması güç köşelerine internet erişimi sağlanması amacıyla uzaya kendi uydusunu fırlatıyor

Facebook’un, İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, batı Afrika ülkesi Nijerya’nın ticari başkenti Lagos’ta yaptığı açıklamada, Afrika'nın kırsal kesimlerinde internet erişimini genişletmek için Fransa merkezli Eutelsat ile ortaklaşa geliştirdikleri uyduyu bu hafta uzaya fırlatacaklarını söyledi.

Zuckerbeg, dünya üzerinde internetin yaygınlaşarak herkese ulaşabilmesi misyonu ile geliştirdikleri insansız güneş enerjisiyle çalışan büyük drone  Aquila’nın ilk uçuşunu geçen ay başarıyla gerçekleştirdiklerini de belirtti. Bu hafta da Internet.org projesinin bir parçası olarak Afrika'nın ulaşılması güç köşelerine internet erişimi sağlanması amacıyla uzaya bir uydu göndereceklerini açıkladı.

Facebook geçen yıl Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde ilk ofisini açmış ve bu amaçla Paris merkezli uydu teknolojisi firması Eutelsat Communications SA ile anlaşmıştı.

Doğrudan uydu üzerinden internet erişimi genellikle gelişmekte olan ülkelerde pahalı bir seçenek olmakla birlikte, Zuckerberg son kullanıcılara hizmeti çok uygun fiyatlara sunmayı planladıklarını söyledi.

Dünya üzerinde toplam 1,7 milyar kullanıcısı olan Facebook’un Afrika’daki kullanıcı sayısı ise bağlantı yetersizliği nedeniyle şimdilik sadece 84 milyon.