Dünya, Toshiba’daki Mali Skandalı ve Yöneticilerin Dramatik İstifasını Konuşuyor

Son 6 yılda bilançosunu makyajladığı ortaya çıkan Toshiba'nın CEO'su Hisao Tanaka ve ekibi, düzenledikleri basın toplantısında gazetecilerin önünde eğilip özür dileyerek istifa etti. Toshiba CEO'su, şirket karının son birkaç yıl...

Dünya, Toshiba’daki Mali Skandalı ve Yöneticilerin Dramatik İstifasını Konuşuyor (22 Temmuz 2015)

Son 6 yılda bilançosunu makyajladığı ortaya çıkan Toshiba'nın CEO'su Hisao Tanaka ve ekibi, düzenledikleri basın toplantısında gazetecilerin önünde eğilip özür dileyerek istifa etti.

Toshiba CEO'su, şirket karının son birkaç yıl boyunca 1,2 milyar dolar şişirildiğinin ortaya çıkmasının ardından istifa etti.

Teknoloji sektörünün önemli markalarından Toshiba şirketinde meydana gelen yolsuzluk istifa getirdi. Şirketin dün yaptığı açıklamada, bağımsız yapılan bir araştırma sonucuna göre işletme karının şişirtildiğinin ortaya çıktığını bildirdi.

Şirket açıklamasında şirketin karının, toplam tutarı olan 780 milyon Euro’dan daha fazla gösterildiğini fark ettiklerini kaydetti. 2008 yılından beri yapılan yolsuzluk olayında yer alan CEO Hisao Tanaka’nın yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Norio Sasaki ve Şirket Danışmanı Atsutoshi Nishida da istifa etti.

Skandalı ortaya çıkaran bağımsız rapor, şirket yöneticilerinin zor hedeflere ulaşma amacıyla uyguladıkları baskıları ve çalışanların patronlarına karşı çıkmasının yasak olduğu çalışma kültürünü suçluyor.

Gazeteciler önünde eğilerek istifasını açıklayan Toshiba CEO’su Hisao Tanaka, 2008 tarihine giden skandalın sorumluluğunun kendisinde olduğunu söyledi.

“Sorumluluk başta ben olmak üzere, yönetimime ait” diyen Tanaka, “buna cevaben, şirketin başkanlığından ve yönetimden istifa ediyorum” dedi.

İlk Skandal Değil

Toshiba’da yaşanan 'şişirilmiş bilanço’ skandalı bu ülkede yaşanan ilk olay değil. Daha önce fotoğraf teknolojileri firması Olympus’ta da benzer bir olay yaşanmış ve 2011 yılında mali sonuçların kağıt üzerinde değiştirildiği ortaya çıkmıştı.

Toshiba ve Mitsubishi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Masaşi Muromaçi’nin, geçici bir süreliğine Tanaka’nın yerine geçeceği belirtildi.

Skandal sonrası borsada değeri düşen şirket hisseleri, bugün tekrar yüzde 6’lık bir yükseliş yakaladı.