Dünya ikiye bölündü, bu ‘kararı’ tartışıyor

Hafta sonu ABD’nin Cincinnati kentindeki hayvanat bahçesinde bir çocuğun yaşam alanına düştüğü gorilin tehlike oluşturabileceği gerekçesiyle vurularak öldürülmesi dünyada büyük bir tartışma başlattı. Geçtiğimi...

Dünya ikiye bölündü, bu ‘kararı’ tartışıyor (31 Mayıs 2016)

Hafta sonu ABD’nin Cincinnati kentindeki hayvanat bahçesinde bir çocuğun yaşam alanına düştüğü gorilin tehlike oluşturabileceği gerekçesiyle vurularak öldürülmesi dünyada büyük bir tartışma başlattı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Cincinnati kentindeki hayvanat bahçesinde 5 yaşındaki bir çocuk, 180 kiloluk bir gorilin bulunduğu, çitlerle çevrili hendeğe düştü. 'Olayın hayati tehlike oluşturduğunu' söyleyen hayvanat bahçesi yetkilileri gorili vurdu.

Kazada çocuk, yaklaşık 3 metre yükseklikten gorilin yanına düştü.

Amatör bir video görüntüsünde, gorilin çocuğu yakalayıp sığ suda kısa bir süre sürüklediği görülüyor. Goril daha sonra duruyor ve altında bulunan çocuğa bakıyor. Olayda çocuğun yaklaşık 10 dakika gorilin yanında bulunduğu aktarıldı.

Bu batı ova gorilinin 17 yaşında olduğu, adının Harambe olduğu bildirildi. Olayın ardından hastaneye kaldırılan çocuğun sağlık durumu iyi.

Hayvanat bahçesi müdürü: Zor bir seçim yaptık

Cincinnati hayvanat bahçesi müdürü Thane Maynard, "Yetkililer zor bir seçim yaptı. Ama doğru bir seçim yaptılar çünkü çocuğun hayatını kurtardılar. Durum çok kötü olabilirdi" dedi.

Maynard, yatıştırıcının böyle bir durum için yeteri kadar hızlı bir etkisi olmayacağını bu yüzden öldürme yoluna gidildiğini söyledi.

Hayvanat bahçesi müdürü, 'olay sırasında her ne kadar çocuğun saldırıya uğramasa da açık olarak risk altında olduğunu' söyledi.

Maynard, 'bu trajik kazada gorilin ölümü nedeniyle üzgün olduklarını, ortadakinin hayvanat bahçesi ailesi ve dünyadaki goril nüfusu açısından büyük bir kayıp olduğunu' belirtti.

Gorilin öldürülmesi büyük tepki topladı

Haberlerde olayın duyulmasının ardından, gorilin bu şekilde öldürülmesi sosyal medyada büyük tepki topladı.

Çocuğun annesi sorumsuzlukla suçlanarak, çocuğunu yakından izleyip ilgilenmediği için gorilin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle hakkında araştırma başlatılması için Change.org üzerinden açılan imza kampanyasına 70 binden fazla kişi katıldı.

Anne sosyal medya üzerinden kendisini savundu

Çocuğun annesi Michelle Gregg ise Facebook hesabından eleştiri ve suçlamalara yanıt verdi. Olayın bir ‘kaza’ olduğunu belirtti. Facebook’ta Bayan Gregg’i eleştiren ve destekleyen topluluk hesapları açıldı.

Türkiye’de de ekşi sözlük üzerinden olayla ilgili bir entry açılarak tartışma başlatıldı.