Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta başladı

KAMİL ERYAZAR Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre'nin Davos kentinde, foruma ilk kez katılan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in açılış konuşmasıyla başladı 100’den fazla ülkeden yaklaşık 3 bin siyasetçi, iş ve bilim insanı ile sivil topl...

Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta başladı (17 Ocak 2017)

KAMİL ERYAZAR

Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre'nin Davos kentinde, foruma ilk kez katılan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in açılış konuşmasıyla başladı

100’den fazla ülkeden yaklaşık 3 bin siyasetçi, iş ve bilim insanı ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı 47'nci Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre'nin Davos kentinde başladı. Güncel küresel sorunlara çözüm yollarının aranacağı forumun bu yılki konusu "Duyarlı ve Sorumlu Liderlik".

Davos’ta Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek temsil ediyor. Forum’a ayrıca Türkiye’den 40 kişi katılıyor.

20 Ocak'a dek sürecek olan foruma, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ilk kez katıldı. Pazartesi günü İsviçre'nin Bern kentinde ekonomi dünyasının temsilcileri ile bir araya gelen Jinping, ülkelerin ekonomik anlamda içe kapanmaları ile ilgili tartışmalara değinerek buna karşı olduğunu ifade etti. Avrupa'da Çin Halk Cumhuriyeti ile serbest ticaret antlaşması olan tek ülke konumundaki İsviçre ile 10 yeni anlaşmaya imza atan Xi Jinping, Çin ekonomisinin alt yapı ve mali hizmetler alanlarında kat etmesi gereken yollar olduğunu dile getirdi.

1971 yılında WEF fikrini hayata geçiren Klaus Schwab, Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada dünya üzerinde artan popülizme dikkat çekerek, küreselleşmenin elitlerden oluşan küçük bir grubun değil, dünyadaki çoğunluğun yararına işlemesi gerektiğini vurguladı. "Karmaşık küresel sorunlara getirilecek basit çözümlerin iflas etmeye mahkumdur" diyen Schwab, sadece popülist çözüm yollarına itibar edilemeyeceğini ifade etti.

Küreselleşme eleştirileri

Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun ana temalarından küreselleşmeye yönelik eleştiriler ise giderek artıyor. Denetim danışmanlık hizmetleri sunan PwC şirketi tarafından 79 ülkede, bin 379 üst düzey yöneticinin katılımı ile yapılan bir araştırmaya göre, ülkelerin siyasi ve kültürel anlamda içe kapanma süreçleri giderek daha belirgin bir hale geliyor. Ankete katılan yöneticilerin yüzde 44'ü, küreselleşmenin özellikle zengin-fakir arasındaki makasın kapanmasına olumlu bir katkı yapmadığı görüşünde. Yöneticilerin yüzde 35'i küreselleşmeyi, global vergi rekabeti konusunda olumsuz eleştirirken, yüzde 28'i de iklim değişikliği ve kaynakların azalması ile mücadelede küreselleşmenin gerekli çözümleri sunamadığını düşünüyor. Diğer yandan söz konusu araştırmada görüşlerini belirten iş dünyası temsilcilerinin neredeyse tümü, küreselleşmenin sermaye, mal, insan ve bilgi dolaşımı konusunda olumlu bir sistem yarattığını ifade ediyor.

PwC şirketinin Almanya Genel Müdürü Norbert Winkeljohann 2017'nin, Donald Trump'ın ABD başkanlığı, Brexit ve Euro bölgesindeki belirsizlik nedeni ile şirketler için sıkıntılı bir yıl olacağını belirtti.

Xi Jinping, eleştirilere karşı küreselleşmeyi savundu

Foruma katılan ilk Çin devlet başkanı olan Xi Jinping, konuşmasında küreselleşmenin önemine dikkat çekti.

Dünyanın içinde bulunduğu pek çok sorunun nedeninin ekonomik küreselleşme olmadığını söyleyen Xi Jinping, küreselleşmeye yönelik suçlamaların sorunları çözmeyeceğini ifade etti.

Ekonomik küreselleşmeyi iki yanı keskin kılıca benzeten Xi, "Onu ayak uydurmalı ve yönlendirmeliyiz" dedi.

Xi, "Olumlu faktörleri serbest bırakmalı ve ekonomik küreselleşme sürecindeki dengesizlikleri gidermeliyiz. Dünyanın en acil görevi küresel ekonomiyi durgunluktan çıkarmaktır" şeklinde konuştu.

Uluslararası finans krizinin küreselleşmeden değil, aşırı kar peşinde koşmaktan ve finansal denetimsizlikten kaynaklandığını belirten Xi, hem ülkeler hem de dünya için en kilit ekonomik itici gücün inovasyon olduğunu vurguladı.

Xi ayrıca, iklim değişikliği, yaşlanan nüfus ve istihdam üzerinde otomasyon etkisi gibi sınamalarla yüzleşilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sözlerini "Ticaret savaşının galibi olmaz, korumacılığa hayır demeliyiz" diyerek sürdüren Xi Jinping, korumacılığı "kendi kendini karanlık odaya kilitlemeye" benzetti.

Xi ayrıca, Çin'in para birimi renminbinin kıymetini düşürerek rekabetçiliğini arttırmak, hele ki döviz savaşı başlatmak gibi bir niyeti bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Kristal Ödülü Mutter, Shakira ve Whitaker‘a

Davos'ta geleneksel olarak Forum'un açılışında verilen Kristal Ödülü'nün bu yıl ki sahipleri Alman keman sanatçısı Anne-Sophie Mutter, Kolombiyalı pop yıldızı Shakira ve ABD'li ünlü oyuncu Roger Whitaker.

Dünyaca ünlü pop yıldızı Shakira insani yardım çalışmaları nedeniyle ödül alırken yaptığı kısa konuşmada, açlıkla mücadele edenleri hatırlattı ayrıca imkansızlıklar içinde yaşayan çocuklara da eğitim imkanı sağlanması çağrısında bulundu.

Forumda genç müzisyenlere sağladığı destek dolayısıyla Alman kemanist Anne-Sophie Mutter ile birlikte fakirliğe karşı girişimleri ve barış çabaları sebebiyle Amerikalı sinema oyuncusu Forest Whitaker da ödüle layık görüldü.

Söz konusu ödül her yıl sosyal alanda faaliyetlerde bulunan sanatçılara veriliyor.

Terör Alarmı

Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına terör korkusu damgasını vurdu. Davos toplantılarına bireysel saldırı ihbarı alan İsviçre polisi kasabadaki güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkardı. Alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde, geçtiğimiz yıllarda toplantıların yapıldığı kongre merkezinin önünden kontrollü araç geçişine müsaade edilirken, bu yıl ise kongre merkezinin çevresinde ağır taşıtların geçişine müsaade edilmiyor. Kongre merkezi çevresindeki yollar, muhtemel bir araç saldırılarına karşı beton bloklarla, bariyerlerle kapatıldı.

Geçtiğimiz ay Berlin’de Noel pazarına kamyonla düzenlenen ve 12 kişinin ölümüne neden olan saldırının bir benzerinin Davos’ta da gerçekleşmemesi için kasabanın girişinde kamyon ve diğer yük taşıyıcılar kontrol ediliyor. Kasabanın lojistik ihtiyacını karşılayan nakliye şirketlerinin dışında bireysel hiçbir yük taşıyıcı Davos’a giremiyor.

Güvenlik önlemleri en üst düzeyde

Davos’un güvenliği için 5 bin asker ve polis görev yaparken, Davos hava sahası F/A18 savaş uçakları ve PC-7 helikopterleriyle 24 saat kontrol ediliyor. Davos’ta güvenlik için 8 milyon euro harcandığı açıklanırken, özellikle anti drone silahlarıyla donatılan askerler havada herhangi bir yabancı cismin uçmasına izin vermiyor.