Dünyanın ilk robot kreatif direktörü McCann Erickson’un Japonya’daki ofisinde işe başlıyor

KAMİL ERYAZAR Dünyanın en büyük uluslararası reklam ajanslarından McCann Erickson’un Japonya’daki ofisinde dünyanın ilk robot “yaratıcı yönetmeni” göreve başlıyor Daha üç gün önceki bir haberimizde, Japonya'nın...

Dünyanın ilk robot kreatif direktörü McCann Erickson’un Japonya’daki ofisinde işe başlıyor (30 Mart 2016)

KAMİL ERYAZAR

Dünyanın en büyük uluslararası reklam ajanslarından McCann Erickson’un Japonya’daki ofisinde dünyanın ilk robot “yaratıcı yönetmeni” göreve başlıyor

Daha üç gün önceki bir haberimizde, Japonya'nın Hakodate bölgesindeki Geleceğin Üniversitesi (Future University) bünyesindeki biliminsanları tarafından geliştirilen yapay zekanın yazdığı romanın, saygın bir edebiyat yarışmasında, binlerce kişiyi geride bırakarak finale kalmayı başardığını duyurmuştuk.

Bu kez de benzeri bir yine Japonya’dan geldi. McCann Erickson yayınladığı basın bülteni ve sosyal medya hesaplarından Japonya’daki ofisinde bir robot kreatif direktörün işe başlayacağını açıkladı.

Açıklamada, AI-CD β adı verilen ve yapay zeka ile geliştirilen robotun yaratıcılığını denemek için ilk olarak 10. Japonya Radyo Televizyon Festivali’nin reklam kampanyasında kariyerine başlayacağı belirtildi.

Şirket, projenin 'McCann Millennials' yenilik grubu tarafından geliştirildiğini ve en yaratıcı pazarlama kampanyaları üreten bir dahi olacağını iddia etti.

AI-CD β adlı robot, müşteri kampanyalarına bir yaratıcı yönetmen olarak atanacak ve reklamlarda yaratıcı yönüyle büyük katkı sağlayacak. Çıkacak sonuçlara göre gelecek projeler için geliştirilmesi de değerlendirilecek.

AI-CD β "Yaratıcı Genom Projesi", MCCANN Millennials’ın üstlendiği ilk projelerden biri olarak, ajansın bin yıllık kuşağın üyeleri tarafından geçen Eylül ayında başlatılan bir Çalışma Grubu ile geliştirilmiş.

Belki bu bir 1 Nisan şakası ama gerçeğe dönüşmesi çok uzak değil!

AI-CD β’nin işe başlayacağı tarih “1 Nisan” olarak belirtildiğinden bunun şakayla karışık bir PR kampanyası olabileceği de düşünülüyor. Ancak büyük olasılıkla 1 Nisan’da ofistekiler yeni çalışma arkadaşlarını karşılama törenine katılacaklar.

McCann'e göre, robota Tüm Japonya Radyo ve Televizyon Ticari Konfederasyonu’nun yıllık CM Festivali’nde  (ACC CM Festival) son 10 yıldır ödül kazanan reklamlarından oluşan bir veritabanı ile  çizim, reklam için yaratıcı yön vermek mümkün olacak.

McCann Japonya Başkanı ve CEO'su Yasuyuki Katagi: "Yapay zeka zaten müzik, film ve TV dizisi de dahil olmak üzere eğlence geniş bir yelpazede oluşturmak için kullanılıyor. Bu yüzden AI-CD ß’nin geleceğin reklamlarını oluşturma potansiyeli var. Tüm şirket, bizim AI çalışanın gelişimini yüzde 100 destekliyor” diyor.

McCann’in Japonya'daki yaratıcı bölüm başkanı ve McCANN Millennials kurucusu Shun Matsuzaka ise, “ekibimizde bir yaratıcı yönetmene ihtiyacımız vardı, bu yüzden neden bir yapay zeka ile kendimizi oluşturmayalım” diye düşünerek bu Yaratıcı Genom Projesi’ne başladıklarını anlatıyor: "Bizim AI yaratıcı yönetmenin, birçok proje üzerinde çalışarak deneyim kazanma ve reklam sektöründe bir iz bırakacak, dünya çapında bir kreatif direktör olarak gelişeceğinden umutluyuz” diyor.

Ne diyelim, hayırlı olsun!

Peki ya “Tay” gibi olursa?!

Umarız Microsoft’un Twitter’daki yapay zeka sohbet botu “Tay” gibi hayal kırıklığı yaratmaz!

Microsoft, Tay adını verdiği chatbot için Twitter'de bir hesap açmış ve insanları onunla sohbete davet etmişti. Bu projede 18-24 yaş grubunu hedefleyen Microsoft, Tay'in amacının "gündelik, esprili sohbetler yapmak" olduğu belirtmişti.

Twitter'da TayAndYou hesabından veya tay.ai web sitesinden ulaşılabilen yeni yapay zeka, Microsoft'un iddiasına göre "konuştukça akıllanacaktı”.

Ancak devreye girmesinin üzerinden 24 saat geçmeden Tay'a, Nazi sempatizanı, ırkçı ve soykırım destekçisi gibi mesajlar yazmak ve küfretmek "öğretildi."

Microsoft, kullanıma sunduğu ve ertesi gün aniden çevrimdışı bırakmak zorunda kaldığı yapay zeka sohbet botu Tay tarafından oluşturulan "istenmeyen saldırgan ve yaralayıcı tweet’ler için derinden üzgünüm" diye açıklama yaptı.

Microsoft Research başkan yardımcısı Peter Lee tarafından Cuma günü yayınlanan bir blog yazısında, "bizim ilke ve değerlerimiz ile çelişen ve kötü niyetli hale gelen Tay botunu mühendisler ve yazılımcılarımızla daha iyi planlama yaptıktan sonra geri getireceğiz.” diye yazdı.

Bazı kullanıcılar ise Microsoft'un müdahalesini eleştirerek justicefortay (tayiçinadalet) kampanyası başlattı, yazılım devinden yapay zekanın "doğruyu ve yanlışı kendi kendine öğrenmesine izin vermesini" talep ettiler.