‘Dostum Seni Hiç Unutmayacağız!’

Amerikalı efsane folk müzik şarkıcısı ve aktivist Pete Seeger yaşama veda etti. “Turn, Turn, Turn!” ve “If I Had A Hammer” şarkılarıyla tanınan Seeger 94 yaşındaydı. Bruce Springsteen’dan Joan Baez’e pek çok büyük sanatçının ilham kaynağı olmuştu. A...

‘Dostum Seni Hiç Unutmayacağız!’ (28 Ocak 2014)

Amerikalı efsane folk müzik şarkıcısı ve aktivist Pete Seeger yaşama veda etti.

“Turn, Turn, Turn!” ve “If I Had A Hammer” şarkılarıyla tanınan Seeger 94 yaşındaydı. Bruce Springsteen’dan Joan Baez’e pek çok büyük sanatçının ilham kaynağı olmuştu.

Ailesi, Seeger’ın hastalanarak kaldırıldığı New York’taki bir hastanede hayata gözlerini yumduğunu açıkladı.

ABD’de 1948 yılında kurulan The Weawers grubuyla üne kavuşan Seeger, 60 yıl boyunca şarkı söylemeyi sürdürdü.

Ünlü folk sanatçısının bazı şarkıları 1950’lerde solcu içerikleri nedeniyle kara listeye alınmıştı. O ise televizyona çıkmak yerine, üniversitelerde konserler vermeye yöneldi.

Bruce Springsteen ve Joan Baez gibi sanatçıların ilham kaynağı olan Seeger, nükleer silahsızlanmadan 2011’deki Wall Street’i İşgal hareketlerine kadar birçok politik kampanyaya aktif destek vermişti. Bruce Springsteen 2006 yılında sadece Pete Seeger şarkılarını yorumladığı bir albüm çıkarmıştı.

Büyük Buhran sırasında karnını doyurabilmek için gitar çalmayı öğrenen Pete Seeger, arkadaşı  Woody Guthrie ile birlikte kasaba kasaba gezerek sadece yemek karşılığında konserler veriyordu. Bu gezilerinde sendikacılarla tanışmış komünist harekete katılarak faşizme karşı mücadele vermeye başlamıştı. Daha sonra tekrar New York’a dönmüştür. Söylediği şarkılar ve eylemleri nedeniyle hayatı boyunca iktidarların tepkisini çekmiş, özellikle McCarthy döneminde çok zor günler yaşamıştır.