Donkişot’un Yazarı Cervantes’in Mezarı Bulundu

Dünya edebiyatının en çok okunan ünlü yapıtlarından Donkişot’un yazarı Miguel de Cervantes'in mezarı 400 yıl sonra bulundu İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in kalıntılarının Madrid'deki Trinitarias kilisesinde olduğu yaklaşık bir yıl sü...

Donkişot’un Yazarı Cervantes’in Mezarı Bulundu (18 Mart 2015)

Dünya edebiyatının en çok okunan ünlü yapıtlarından Donkişot’un yazarı Miguel de Cervantes'in mezarı 400 yıl sonra bulundu

İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in kalıntılarının Madrid'deki Trinitarias kilisesinde olduğu yaklaşık bir yıl süren araştırma sonrasında kesinlik kazandı.

Don Kişot kitabının yazarı Cervantes ve eşi Catalina de Salazar'ın kalıntılarının bulunduğuna dair birkaç hafta önce basına sızan bilgiler bugün Madrid Belediyesi'ndeki basın toplantısında doğrulandı.

Trinitarias kilisesinde Nisan 2014'te başlayan araştırmayı yürüten ekibe başkanlık eden antropolog Francisco Etxeberria, "Bu olayda elimize geçen tüm bilgileri değerlendirdiğimizde bulunan kalıntılardan bazılarının Cervantes'e ait olduğunu söyleyebiliriz. Kalıntılarda herhangi bir uyuşmazlık yok, çok fazla benzerlik var" dedi.

‘DNA testindeki gibi matematiksel bir doğrulama yapılamıyor'

Her şeye karşın temkinli olmaları gerektiğini vurgulayan Etxeberria ve diğer uzmanlar, "DNA testindeki gibi matematiksel bir doğrulama yapılamadığını" ifade etti. Medyanın baskısından dolayı basın toplantısı tarihinin öne çekildiğini söyleyen uzmanlar, 1616 yılında ölen Cervantes'in kalıntılarıyla ilgili bilimsel araştırmalara devam edeceklerini kaydetti.

İki aşamalı yapılan araştırmalarda ilk olarak kilisedeki dört özel mezarlık ve yeraltı mezarlığının yerleri tespit edilmişti. Yerin beş metre altındaki yaklaşık 70 metrekarelik yeraltı mezarlığında 16. ve 17. yüzyıllarda çoğunluğu çocuklara ait 200'den fazla insan kalıntısı bulunurken, Cervantes ile bağlantılı olduğu tahmin edilen 17'sinin üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında dünyaca ünlü yazarın kalıntıları tespit edildi.

‘Bugün İspanyol kültürüne ve tarihine katkı sağlamış bulunuyoruz'

Madrid Belediye Başkanı Ana Botella da bugünkü basın toplantısı sırasında yaptığı konuşmada, Cervantes'in İspanyol kültüründen ayrılamayacak bir kişilik olduğunu belirterek, "Bugün İspanyol kültürüne ve tarihine katkı sağlamış bulunuyoruz" dedi.

2016 yılında Cervantes'in ölümünün 400. yıldönümü olması dolayısıyla hazırlıklar yapılan Madrid'de, kalıntıların bulunmasıyla Cervantes'in mezarının olduğu Trinitarias kilisesi ve onun etrafındaki Las Letras mahallesinin turistlerin ilgisini daha fazla çekecek hale getirilmesi hedefleniyor.