Dünya Edebiyat Haritası: Ülkelerin en sevilen romanları

Okuma dünyanızı biraz genişletmek ister misiniz? Reddit sitesi editörlerinden Backforward24, ülkelerde en sevilen kitapların kapaklarından oluşan rengârenk bir “dünya edebiyatı haritası” oluşturdu. Haritada ülkeler, en ünlü ya da en sevil...

Dünya Edebiyat Haritası: Ülkelerin en sevilen romanları (5 Mayıs 2017)

Okuma dünyanızı biraz genişletmek ister misiniz?

Reddit sitesi editörlerinden Backforward24, ülkelerde en sevilen kitapların kapaklarından oluşan rengârenk bir “dünya edebiyatı haritası” oluşturdu.

Haritada ülkeler, en ünlü ya da en sevilen romanlarının kapaklarıyla gösterildi.

Reddit kullanıcılarının da görüşleriyle oluşturulan haritada, bir ülkede en çok sevilen kitabın kapağı ülke haritasında yer alıyor. Haritaya göre Türkiye’nin en sevdiği kitap, Orhan Pamuk’tan Benim Adım Kırmızı.

Ülkelerin en sevdiği kitaplardan bazıları şöyle:

Kuzey ve Orta Amerika: Páramo, Juan Rulfo (Meksika), Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (ABD), Yeşilin Kızı Anne, Lucy Maud Montgomery (Kanada).

Güney Amerika: Öyküler, Jorge Luis Borges (Arjantin), Ruhlar Evi, Isabel Allende (Şili), Antlar’da Ölüm, Mario Vargas Llosa (Peru).

Batı Avrupa: Don Kişot, Miguel de Cervantes (İspanya), Monte Kristo Kontu, Alexandre Dumas (Fransa), İlahi Komedya, Dante (İtalya).

Doğu Avrupa: Savaş ve Barış, Leo Tolstoy (Rusya), Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz (Polonya), Eğer Yıldızları, Géza Gárdonyi (Macaristan).

Afrika: Yabancı, Albert Camus (Cezayir), Utanç, JM Coetzee (Güney Afrika).

Asya: Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk (Türkiye), Kızıl Köşkün Rüyası, Cao Xueqin (Çin), Kokoro, Natsume Sōseki (Japonya). 

TARTIŞMA YARATTI

Backforward24 tarafından ciddi bir emek harcanarak hazırlanan bu yaratıcı ve ilginç dünya haritası aynı zamanda tartışmalara da yol açtı. Başta Türkiye’deki olmak üzere, eleştirmeler ve edebiyatseverler, bazı ülkelerde en çok okunan kitapların farklı olduğunu savundular.

Örneğin Türkiye’yi 74 yıl önce yazılmasına karşın 100’den fazla baskı yapan Sabahattin Ali’nin ‘Kürk Mantolu Madonna’sının temsil etmesinin daha uygun olacağını belirttiler.

İngiltere Pride and Prejudice, İspanya – Rüzgarda Gölge, İran – Persepolis ve İrlanda – Ulysses'e sahiptir . Amerika? Elbette ve Kanada – Anne of Green Gables'ı öldürmek için ama gerçekten Atwood'un Handmaid'in Masalı olmalıydı, denildi.

Rusya için Savaş ve Barış seçildi ancak kesinlikle Dostoyevski'nin çalışmalarından birkaçı olabilirdi.

İngiltere'de de önemli bir kitap olan Pride and Prejudice ‘nin seçimi yerine Dickens ya da Shakespeare olması gerektiği söylendi.

‘İspanya gerçekten Don Kişot tarafından temsil edilmeli, Carlos Ruiz Zafón'un orta sınıf en çok satan Rüzgar Gölgesi tarafından temsil edilmemeli’ denildi.

Ancak eleştirmenler, haritanın Afrika, Güney Amerika ve Asya gibi bölgeler hakkında bilgi vermesi bakımından değerini de vurguladılar.