Direnişleri Küresel Isınma Tetikliyor!

Yapılan yeni bir araştırma, Orhan Veli’nin ünlü ‘beni bu güzel havalar mahvetti’ dizesini anımsatacak bir sonucu ortaya çıkardı: Sıcaklık derecelerindeki artışlar ve yağış miktarlarındaki değişimler toplumsal çatışmaları tetikliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nd...

Direnişleri Küresel Isınma Tetikliyor! (4 Ağustos 2013)

Yapılan yeni bir araştırma, Orhan Veli’nin ünlü ‘beni bu güzel havalar mahvetti’ dizesini anımsatacak bir sonucu ortaya çıkardı: Sıcaklık derecelerindeki artışlar ve yağış miktarlarındaki değişimler toplumsal çatışmaları tetikliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim adamları tarafından yapılan ve bilim dergisi Science’da yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, sıcaklık derecelerindeki küçük artışların ya da yağış miktarındaki değişimin hem bireysel şiddeti hem de toplumsal çatışmaları tetiklediği belirlendi.

İki Amerikan üniversitesinden akademisyenler, tüm dünyada kayıtlara geçmiş ve verileri yüzlerce yıla yayılan yaklaşık 60 araştırmanın sonuçlarını yeniden değerlendirdi ve benzer verilerin ortaya çıktığını belirledi.

Hazırlanan raporda, örnek olarak, son dönemde yaşanan kuraklıklar sırasında Hindistan’da aile içi şiddet olaylarında belirlenen artış, Amerika Birleşik Devletleri’nde geçen yılki aşırı sıcaklar sırasında saldırılar, tecavüzler ve cinayetlerde belirlenen yükseliş gösterildi.

Araştırma raporunun sonuçları, artan sıcaklıkların, daha büyük çatışmalarla da bağlantılı olduğunu, Avrupa’daki etnik çatışmaların ve Afrika’daki iç savaşların buna örnek olduğunu vurguluyor.

Akademisyenler, elde ettikleri verilerin iklim değişimi ve şiddet arasındaki bağlantı konusunda güçlü kanıtlar sunduğu görüşünde. Şimdi, araştırmalarını, bu bağlantının sebebini anlamaya yoğunlaştırdıklarını ifade ettiler.

Yapılan diğer araştırmalar, artan sıcaklıkların bir biyolojik reaksiyona neden olduğunu ve bunun insanları şiddete yönelttiğini gösteriyor.

Ancak uzmanlar, şiddet ve çatışmaların ardında daha karmaşık gerekçeler bulunduğuna dikkat çekiyor. (BBC)