Danimarka, dünyanın ilk ‘teknoloji büyükelçisi’ni atıyor

KAMİL ERYAZAR Kuzey Avrupa ada ülkesi Danimarka, dünyada ilk kez teknolojik gelişme ve görüşmeleri büyükelçilik düzeyinde gerçekleştirecek Danimarka Dışişleri Bakanı Samuelsen, ülkesinin dünyada bir ilk olarak Google, Apple, IBM ve M...

Danimarka, dünyanın ilk ‘teknoloji büyükelçisi’ni atıyor (28 Ocak 2017)

KAMİL ERYAZAR

Kuzey Avrupa ada ülkesi Danimarka, dünyada ilk kez teknolojik gelişme ve görüşmeleri büyükelçilik düzeyinde gerçekleştirecek

Danimarka Dışişleri Bakanı Samuelsen, ülkesinin dünyada bir ilk olarak Google, Apple, IBM ve Microsoft gibi çok uluslu dev teknoloji şirketlerinden sorumlu olacak bir Dijital İşler Büyükelçisi atayacağını duyurdu.

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, "Gelecekte, Google ile olan ikili ilişkilerimiz, Yunanistan ile olan ilişkiler kadar önemli olacak" diyerek, teknoloji sektörünün Danimarka ekonomisi için artan önemini vurguladı.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Politiken'e yaptığı ve CNN’de yer alan açıklamada Samuelsen, Danimarka hükümetinin dünyanın en büyük teknoloji şirketleri ile olan bağlarını "TechPlomacy" olarak güçlendirmeye yönelik çabalarını anlattı.

Teknoloji şirketlerinin ekonomisi birçok ülkeninkinden daha büyük

Google, Apple, Microsoft ve IBM gibi çok uluslu teknoloji şirketlerinin ekonomik büyüklüğünün, Danimarka’nın büyükelçiliği bulunan birçok ülkenin ekonomisinden daha büyük olduğunu belirterek, ülkesinin dünyada bir ilk olarak Dijital İşler Büyükelçisi atayacağını duyurdu.

Teknoloji büyükelçisi, diğer Danimarka büyükelçilerine de benzer görevlerde bulunacak ve ülke adına pazarlık edecek. Samuelsen, şirketleri veri güvenliği ve gizlilik gibi konularda teknoloji ile konuşacaklarını söyledi.

"Öte yandan, elbette, bir sonraki yatırımların nerede yapılacağı sorusu var ve bu şirketleri Danimarka'ya yatırım yapmaya ikna edebileceğimizi umuyoruz" dedi.

Çok uluslu teknoloji şirketlerin ekonomik büyüklüğüne ve halkın günlük yaşamındaki etkisine dikkati çeken Samuelsen, "Diğer ülkelerle ilişkilerimizle ilgili düşüncelerimiz değişmedi ama bizim günlük yaşamımıza etki eden şirketlerin bazılarıyla da yakın ilişkiler içinde olmalıyız. Bu tür şirketler yeni birer ülke konumundalar, bu yüzden bağlantıda olmak durumundayız." dedi.

Yeni atanacak dijital işlerden sorumlu büyükelçinin ilk etapta başkent Kopenhag'daki Dışişleri Bakanlığı binasında ikamet edeceği kaydedilirken, gelecekte Danimarka'nın, dünyanın teknoloji merkezi ABD'deki Silikon Vadisi'nde bir ofis açıp açmayacağı hakkında bilgi verilmedi.

Facebook ve Apple’ın dev yatırımları

Bu arada sosyal medya platformu Facebook'tan geçen hafta yapılan açıklamada, şirketin ABD dışındaki 55 bin metrekarelik üçüncü veri merkezinin Danimarka'nın Odense kentinde inşa edileceği duyurulmuştu. Facebook'un Odense’deki yatırımının maliyeti ise henüz açıklanmadı.

Teknoloji devi Apple'ın da Danimarka'nın Viborg kentinde halen devam eden veri merkezi inşaatı bulunuyor. Apple'ın ülkedeki yatırımının yaklaşık 1 milyar doları bulması bekleniyor.