Twitter’a Tutanak Yağıyor!

Yasaklı Twitter’da kullanıcılar, başta Ankara olmak üzere kaybolan ve veri girişleri yapılmayan ya da yanlış girilen tutanakların peşine düştü. CHP oyların yeniden sayımı için YSK’na başvurdu. Hemen ardından Melih Gökçek de itiraz edeceklerini açıkladı. Ankara’...

Twitter’a Tutanak Yağıyor! (31 Mart 2014)

Yasaklı Twitter’da kullanıcılar, başta Ankara olmak üzere kaybolan ve veri girişleri yapılmayan ya da yanlış girilen tutanakların peşine düştü. CHP oyların yeniden sayımı için YSK’na başvurdu. Hemen ardından Melih Gökçek de itiraz edeceklerini açıkladı. Ankara’da bazı yurttaşlar YSK önünde toplandılar.

Sabah erken saatlere kadar Ankara’da başa baş süren seçim yarışında AKP’nin adayı Melih Gökçek, CHP’li Mansur Yavaş’ın 25 bin oy öne geçtiğini savundu. Ancak gece geç saatlere kadar sonuçları bildirilmeyen sandıklar ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın bazı okullara gittiği iddialarının ardından ortaya çıkan bu açıklama gözleri bir anda sandık tutanaklarına çevirdi. Hali hazırda yasaklı bulunan Twitter’ın kullanıcıları da özellikle Çankaya ve Yenimahalle’nin sandık tutanaklarının fotoğraflarını Twitter’da paylaşmaya başladı.

Sisteminde görünmeyenler var!

Twitter’da bazı kullanıcılar ellerindeki tutanak no’larını Yüksek Seçim Kurulu’nun sitesinde sorgulattıklarını ancak henüz giriş yapılmadığını belirtti. Bazı kullanıcılar ise verdikleri numaralara ait tutanakların kayıp olduğunu öne sürdü.

İstanbul’da katıldı

İstanbul’daki bazı seçmenler de Ankara’dakiler gibi #tutanakNO hashtagi altında YSK’nın sitesinde görülmeyen tutanakların fotoğraflarını yayınladı. Numarısı belirtilen bazı tutanakların da kayıp olduğu belirtilen hashtag Trend Topic oldu.

CHP Ankara’da YSK’ya resmi itirazda bulundu

Gökçek sabah saatlerinde zaferini açıklamıştı. Yavaş ise seçimlere hile karıştığını savunarak müracaatta bulunacaklarını ifade etmişti. Bu durumun üzerine CHP, Ankara’da oyların yeniden sayılması için YSK’ya itirazda bulundu.

Gökçek: İtiraz edeceğiz, oy farkı artacak

Melih Gökçek, Ankara’da 90 binden fazla oyun iptal edildiğini vurgulayarak, “Tespitimize göre 70 bin oy bize ait olan oy. Hakkımızı almak için itiraz ediyoruz, inşallah arayı da açacağız” diye konuştu.

CHP Antalya’da da itiraz edecek

Antalya’da CHP, il genelinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kullanılan oyların tamamının yeniden sayımı için 19 ilçenin ilçe seçim kurulları ve İl Seçim Kurulu’na yarın itiraz edecek.

Yalova da kesinleşmiş değil

Oyların başa baş çıktığı Yalova’da haber yayına hazırlandığı sürece belirsizlik sürüyordu.

Ceylanpınar’da gerginlik sürüyor

Seçim sonuçlarının tartışmalı olduğu ilçelerden Ceylanpınar’da AK Parti’nin hile yaptığı iddiası binlerce insanı sokağa döktü. BDP’li seçmenler sert tepki gösteriyor. Yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı Hükümet Konağı’nda gergin bekleyiş sürüyor.