Çok Amaçlı Uzaktan Kumanda Cihazını Tırnağa Sığdırdılar

Parmakları kalın olanlar ya da ‘eller serbest’ modunu sevenler için tırnak büyüklüğünde yeni bir çok amaçlı dijital uzaktan kumanda cihazı geliştirildi MIT'de geliştirilen bu yeni küçük cihaz sayesinde akıllı telefon...

Çok Amaçlı Uzaktan Kumanda Cihazını Tırnağa Sığdırdılar (17 Nisan 2015)

Parmakları kalın olanlar ya da ‘eller serbest’ modunu sevenler için tırnak büyüklüğünde yeni bir çok amaçlı dijital uzaktan kumanda cihazı geliştirildi

MIT'de geliştirilen bu yeni küçük cihaz sayesinde akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve diğer birçok elektronik-dijital aleti kumanda etmek mümkün olacak.

Teknoloji geliştikçe tüm elektronik aletler, özellikle de bilgisayarlar gittikçe küçülüyorlar. Haliyle bilgisayarlar küçüldükçe bunları kontrol etmemizi sağlayan cihazlarda gittikçe küçülecek. Örneğin, trackpad, mouse gibi. Mouse'lar akıllı telefonlarda kullanılamıyor. Ancak MIT'de (Massachusetts Institute of Technology) geliştirilen bu küçük cihaz sayesinde bir nevi mouse’larla bilgisayarları kontrol eder gibi akıllı telefonlar ve birçok cihaz uzaktan kontrol edebilecek.

NailIO olarak adlandırılan bu küçük cihaz başparmağın üzerine yapıştırılıyor. Cihazın üzerinde diğer parmaklar gezdirilerek de cihazlar kumanda ediliyor. Ayrıca birçok çıkartma sayesinde farklı tasarımlar kullanılmasına olanak veren bu cihaz sayesinde eller doluyken bilgisayarlarda imleç hareket ettirilebiliyor.

En son arama motoru ve teknoloji devi Google, Asus ile birlikte USB bellek büyüklüğünde “Chromebit”  adında bir bilgisayar üretileceğini duyurmuştu.