Çinliler Bu Kez de Güneşi Kopyaladılar!

“Yoğun hava kirliliği ve sis nedeniyle aylardır güneşe hasret kalan Çinliler çareyi güneşi kopyalamak da buldular!” Hafta sonu, İngiliz Daily Mail kökenli ilginç bir haber, büyük medya kuruluşları tarafından kullanılınca viral etkisi yarattı. Time, CBS ve Huffington P...

Çinliler Bu Kez de Güneşi Kopyaladılar! (21 Ocak 2014)

“Yoğun hava kirliliği ve sis nedeniyle aylardır güneşe hasret kalan Çinliler çareyi güneşi kopyalamak da buldular!”

Hafta sonu, İngiliz Daily Mail kökenli ilginç bir haber, büyük medya kuruluşları tarafından kullanılınca viral etkisi yarattı.

Time, CBS ve Huffington Post gibi büyük medya kuruluşları, Pekin’in ünlü Tiananmen Meydanı’nda büyük bir TV ekranının görüntüsü yansıtan fotoğrafa dayalı haberi kullandılar. Habere göre, yoğun hava kirliliği yaşanan ve aylardır güneşten mahrum kalan Pekin’de, halkın psikolojisini düzeltmek amacıyla dev bir panoramik ekranda güneşin doğuşundan batışına kadarki görüntüleri gerçek zamanlı ama sanal olarak yayınlanmaya başlanmıştı.

Haber gerçekten de ilginçti ve internet medyası üzerinden bir anda tüm dünyaya yayılarak özellikle sosyal medyada büyük ilgi odağı oldu.

Global Asparagas!

Oysa gerçekte, o güneş görüntüsü, Çin’in Shandong eyaletinin reklam filminin bir parçasıydı ve bir defada sadece 10 saniye boyunca ekranda görünüyordu. Üzerine hayali haberin kullanıldığı bu fotoğraf da işte o an çekilmişti.

Fotoğraf, Getty Images üzerinden China Foto Press tarafından servis edilmiş ve ilk olarak da Daily Mail tarafından kullanılmıştı. Daha sonra da, tıpkı kulaktan kulağa eklemelerle aktarılan yalan haberler gibi tüm dünyaya bambaşka biçimde yayıldı.

İşin ilginç yanı Pekin kaynaklı haberde imzası bulunan Daily Mail muhabiri James Nye de, Twitter profiline göre, New York’ta yaşıyordu!