Çin’i Gözüne Kestiren Mark, Çincesini İyice İlerletti

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg Çince konuştuğu yeni bir video yayınladı Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Çin Astrolojisi'ne göre 18 Şubat gecesi kutlanan yeni yıl için Çince mesaj yayınladı. Zuckerberg’in Facebook&rsq...

Çin’i Gözüne Kestiren Mark, Çincesini İyice İlerletti (20 Şubat 2015)

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg Çince konuştuğu yeni bir video yayınladı

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Çin Astrolojisi'ne göre 18 Şubat gecesi kutlanan yeni yıl için Çince mesaj yayınladı.

Zuckerberg’in Facebook’taki kişisel sayfasında yayınladığı 31 saniyelik videoyu bir içerisinde 3 milyon 296 bin kişi beğenirken, 30 bin kişi de paylaştı.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'ün Çin'e ve Çinceye olan ilgisi biliniyor. 2010 yılında Çince öğrenmeye başlayan Zuckerberg, 2012 yılında Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan ile dünya evine girmişti.

Zuckerberg'ün eşi nedeniyle olan ilgisi bir yana, dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook'un yine dünyanın en büyük potansiyel pazarı olan Çin'de yasaklı olduğu gerçeği karşımıza çıkıyor. 1.3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de milli güvenlik gerekçesiyle erişime yasaklanmış binlerce siteden birisi de Facebook. Çin'in nüfusu neredeyse Facebook'un kullanıcı sayısına eşit. Mark Zuckerberg, uzun süredir Çin'deki erişim yasağını kaldırabilmek için uğraşıyor.

Mark Zuckerberg, Çin Astrolojisi'ne göre yeni yıl olarak kabul edilen 18 Şubat gecesi için bir video yayınladı. 2015'te Keçi veya koyun yılı olarak adlandırılan yeni yıl için Uzakdoğu'da turuncu portakallarla, mandalinalarla yapılan süslemeler eşliğinde kutlamalar yapılıyor. Zuckerberg, videoda turuncu Çin motifli süslemelerin önünde Mandarin Çincesiyle yeni yılın insanlara sevdikleriyle birlikte mutluluk ve sağlık getirmesini diliyor. Kutlama dileğini videonun altına İngilizce olarak da yazdı.

Zuckerberg geçen yıl Pekin’de Tsinghua Üniversitesi’nde katıldığı soru-cevaplı bir söyleşide Çince konuşmalarıyla izleyicileri büyülemişti. Eşi Priscilla’nın kendi deyimiyle bir anlamda "kişisel meydan okuma" gibi İngilizce bilmemesi nedeniyle, onun akrabalarıyla konuşabilmek için Çince öğrendiğini söylemişti.

Bakalım, Zuckerberg'ün bu sempatik çabaları Facebook'un Çin seddini aşmasını sağlayabilecek mi?

Bill Gates Bile Kıskanıyor

Microsoft’un efsane CEO’su Bill Gates, ‘kendimi aptal gibi hissediyorum’ dediği hayattaki en büyük pişmanlığının yabancı dil bilmemesi olduğunu söylemiş ve Mark Zuckerberg’in büyüleyici şekilde Çince öğrenip, Çinli öğrencilerle kendi dillerinde sorulu-cevaplı söyleşmesine hayran kaldığını ve kıskandığını belirtmişti.