Çin Boğulmak Üzere!

Başkent Pekin’de hava kirliliği “tehlikeli” düzeye ulaştı. Görüş mesafesinin yok olması nedeniyle, ülkede birçok otoyolu kapandı, zincirleme kazalar yaşandı, uçuşlar ertelendi. Yoğun kirlilikten dolayı gündüzleri de gece gibi karanlık olan Pekin’de korku ve p...

Çin Boğulmak Üzere! (8 Aralık 2013)

Başkent Pekin’de hava kirliliği “tehlikeli” düzeye ulaştı. Görüş mesafesinin yok olması nedeniyle, ülkede birçok otoyolu kapandı, zincirleme kazalar yaşandı, uçuşlar ertelendi. Yoğun kirlilikten dolayı gündüzleri de gece gibi karanlık olan Pekin’de korku ve panik yaşanıyor.

Çin’in iç ve doğu eyaletlerinde hava kirliliği nedeniyle kırmızı alarm verildi.

Çin Meteoroloji İdaresi, ülkenin iç ve doğu kesimleri başta olmak üzere kuzey bölgelerde de hava kirliliğinin ciddi boyutlara ulaştığını kaydetti.

Ülkenin doğusunda birçok otoyolun kapatıldığı, uçuşların iptal edildiği ya da ertelendiği, birçok bölgede kirlilik nedeniyle görüş mesafesinin de düşük seviyelerde olduğu ifade edildi.

Meteoroloji İdaresi, Çin’in Yangzı deltası, kuzey bölgelerin bir bölümü ve başkent Pekin’de hava kirliliğinin hafta sonu arttığını, bazı bölgelerde en yüksek seviye olan altıncı aşamaya kadar yükseleceğini belirtiyor.

Pekin’de havadaki zararlı partikül oranının ölçen PM 2,5 değeri 462 seviyesinde ve “tehlikeli” olarak nitelendirilirken, halk maske takmaya başladı. Çocukların, yaşlıların ve solunum rahatsızlığı olanların dışarı çıkmamaları tavsiye edilirken, halkın mecbur kalmadıkça dışarıda bir aktivitede bulunmaması öneriliyor.

Çin’de hava kirliliği şiddetini belirten alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.

Ülkede son birkaç gündür Şanghay’da da hava kirliliğinin artması nedeniyle sanayi işletmelerinin birçoğunda üretime ara verilmesi kararı alınmıştı.

Barbekü yasağı

Ayrıca son bir haftada Pekin’deki en az 500 açık hava barbekü salonu da kapatıldı. Yerel medyada çıkan haberlere göre ise bundan sonra hava kirliliğine neden olan barbekü salonu gibi iş yerlerine ruhsat verilmeyecek. Halk ve Çevre İşleri Enstitüsü Müdürü Ma Jun, bu önlemlerin Pekin’lileri rahatlatacağına inandığını, fakat sorunu kalıcı çözüme ulaştırabilmek için motorlu araçların egzoz gazı emisyonuyla ilgili düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade etti.