CHP’nin yeni il başkan ve yönetimleri belli oldu

CHP'de hafta sonunda 42 ilde, il başkanları ve il yönetimlerini belirlemek için seçimler yapıldı. 16 – 17 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek 35. Olağan Kurultay öncesinde bu hafta sonu Türkiye genelinde il kongreleri yapıldı. CHP'de genel s...

CHP’nin yeni il başkan ve yönetimleri belli oldu (28 Aralık 2015)

CHP'de hafta sonunda 42 ilde, il başkanları ve il yönetimlerini belirlemek için seçimler yapıldı.

16 – 17 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek 35. Olağan Kurultay öncesinde bu hafta sonu Türkiye genelinde il kongreleri yapıldı.

CHP'de genel seçim nedeniyle ertelenen kurultay takvimi 3 Kasım Salı günü yeniden başladı. Buna göre 20 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında ilçe kongreleri tamamlanarak yeni başkan ve yöneticiler belirlendi. 10 Aralık-3 Ocak olarak öngörülen il kongreleri kapsamında ise bu hafta sonu 42 ilde, il başkanları ve il yönetimlerini belirlemek için seçimler yapıldı.

İkisi hariç hemen hepsinde seçimler normal belirlenen program çerçevesinde yapıldı. Adıyaman'da il başkanlığını iki gün içinde yapılacak kura belirleyecek. Zonguldak ve Antalya’daki kongrelerde arbede yaşandı.

Adıyaman’da başkan adayları Abuzer Tanrıverdi  ve Mehmet Yıldırım 59’ar eşit oy aldılar. Seçime 2 gün içerisinde itiraz edilmediği takdirde il başkanının kura ile belirleneceği öğrenildi.  

Bugüne kadar 34'ü olağan, 18'i de olağanüstü olmak üzere 52 kurultay gerçekleştiren CHP'de, 35. Olağan Kurultay 16-17 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Elimize ulaşan kesin olmayan sonuçlara göre CHP’nin yeni il başkanları:

ANKARA: CHP Ankara İl Başkanlığı Olağan Kongresi'nde Adnan Keskin yeniden başkanlığa getirildi.

İSTANBUL: 320 delegenin oyunu alan Cemal Canpolat, partisinin İstanbul il başkanı seçildi. Kongrede Gökan Zeybek ise 293 delegenin oyunu aldı. Canpolat, görevi Murat Karayalçın’dan devralacak.

ANTALYA: Cavit Arı'dan boşalan görevi yürüten mevcut İl Başkanı Semih Esen, 254 delegenin oyunu alarak yeniden başkan seçildi.

BAYBURT: İbrahim Kaldırımoğlu 31 oy alarak CHP Bayburt İl Başkanlığı'na seçildi. Diğer adaylardan Mehmet Sezer 19, İsmet Çakal ise 17 oy aldı.

BOLU: Tek liste halinde gidilen kongrede mevcut Başkan Hüseyin Kazım Karsu, yeniden başkan seçildi.

ESKİŞEHİR: CHP Eskişehir İl Kongresi’nde eski başkan Sinan Özkar 295 oy alarak yeniden başkan seçildi. Özkar’ın rakibi İlker Özokçu ise 294 oy alarak seçimi 1 oyla kaybetti.

GİRESUN: Tek aday olarak gösterilen Necati Tığlı yapılan oylama sonucunda CHP’nin yeni İl Başkanı oldu. Tığlı görevi Sinan Kitapçı’dan devralacak.

KASTAMONU: mevcut başkan Muzaffer Bıyıklı 99 oy alarak yeniden CHP Kastamonu İl Başkanlığı'na seçildi ve güven tazeledi. Diğer aday Hasan Baltacı ise 84 oy aldı.

KAYSERİ: Hacıbektaş Veli Kültür Derneği ve Vakfı eski Başkanı – işadamı Feyzullah Keskin CHP'nin yeni il başkanı oldu. 377 delegenin oy kullandığı kongrede mevcut başkan Mustafa Ayan, Feyzullah Keskin ve Kemal Nakipoğlu yarıştı. İşadamı Feyzullah Keskin, 167 oy alarak süpriz yaptı ve CHP Kayseri İl Başkanlığı'na seçildi. Mevcut Başkan Mustafa Ayan 97, diğer aday Kemal Nakipoğlu ise 113 oy aldı.

KAHRAMANMARAŞ: 220 delegenin oy kullandığı kongrede, Esat Şengül 150 oy alarak CHP Kahramanmaraş İl Başkanlığı'na seçildi. Diğer Ünal Ateş ise 70 oy aldı.

MERSİN: Abdullah Özyiğit yeniden il başkanı seçildi.

MUŞ: Tek liste halinde gidilen kongrede mevcut Başkan İsmail Adanur, yeniden başkan seçildi.

NİĞDE: İki adayın yarıştığı seçimi mevcut il başkanı Erhan Adem yeniden kazandı. Diğer aday Tevfik Caymaz ise az bir oyla seçimi kaybetti.

SİNOP: CHP Sinop İl Başkanlığı Olağan Kongresi'nde Barış Ayhan başkan seçildi.

TRABZON: Mevcut CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Önsel Uzun ile Turgay Güngör'ün yarıştığı seçimde 159 oy alan Turgay Güngör, CHP Trabzon'un yeni il başkanı olurken, Güzide Önsel Uzun ise 143 oy aldı.

ZONGULDAK: Olaylı geçen ve 509 delegenin oy kullandığı kongrede 340 oy alan Ahmet Altun İl Başkanı seçildi.