Che Guevara’nın Öngörmediği Siyasal Olasılık 50 Yıl Sonra Gerçekleşti

Efsane Devrimci Lider Che Guevara’nın, Türkçe’deki ‘balık kavağa çıktığı zaman’ deyimindeki gibi, Küba'nın ABD ile ilişkilerinin asla düzelmeyeceğini ima etmek için kullandığı iki örneklem 50 yıl sonra gerçek o...

Che Guevara’nın Öngörmediği Siyasal Olasılık 50 Yıl Sonra Gerçekleşti (1 Haziran 2015)

Efsane Devrimci Lider Che Guevara’nın, Türkçe’deki ‘balık kavağa çıktığı zaman’ deyimindeki gibi, Küba'nın ABD ile ilişkilerinin asla düzelmeyeceğini ima etmek için kullandığı iki örneklem 50 yıl sonra gerçek oldu ve ilişkiler düzeldi…

ABD ile Küba arasında şimdilik sınırlı da olsa uçak ve feribot seferleri başladı. ABD, Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden de resmen çıkardı.

Habertürk yazarı Soli Özel, bir Avrupa Komisyonu görevlisinin kendisine anlattıklarını önceki gün köşesine taşıdı. İşte Özel'in yazısında yer alan eğlenceli ve ilginç öykü:

ABD ile Küba arasındaki ilişkiler yumuşamaya başlayınca, AB "Biz de buradayız" diye bir heyet göndermek istemiş. Zaten üyelerinin çoğunun iyi ilişkileri var Havana'daki rejimle. Heyet Raul Castro ile buluşmuş ve yarım saat sürecek buluşma iki saatte bitmiş. Sonlara doğru Raul, kendisi, abisi Fidel ve Ernesto Che Guevara arasında 1960'ların başında geçen bir konuşmayı anlatmış.

Siyahi Başkan, Arjantinli Papa

Raul, Che'ye, mealen "Bu Amerikalılar bizden kendilerine bir zarar gelmeyeceğini ne zaman anlayıp bizimle ilişkilerini düzeltecekler?" diye sorduğunda, Che herhalde "Böyle bir şey hiç olmayacak" demek amacıyla "Amerikan Başkanı siyah, Papa da Arjantinli olduğunda" diye cevap vermiş. Bildiğiniz gibi geçen hafta ABD, Küba'yı terörist ülkeler listesinden çıkardı. Geçen yılın son aylarında açıklanan normalleşme süreci devam ediyor.

Ve tabii evet, Amerika Başkanı Obama siyah, Papa ise Arjantinli!..