29 Temmuz’da Çıkacak Windows 10 ile Birlikte Gelen Yeni Özellikler

Microsoft’un yeni ve ‘son olacak’ işletim sistemi Windows 10’un 29 Temmuz’da kullanıma sunulacağı açıklandı Firmadan yapılan açıklamaya göre Windows 10, 29 Temmuz 2015 tarihinde 190 ülkede aynı anda piyasaya sürülecek. Konuyla ...

29 Temmuz’da Çıkacak Windows 10 ile Birlikte Gelen Yeni Özellikler (1 Haziran 2015)

Microsoft’un yeni ve ‘son olacak’ işletim sistemi Windows 10’un 29 Temmuz’da kullanıma sunulacağı açıklandı

Firmadan yapılan açıklamaya göre Windows 10, 29 Temmuz 2015 tarihinde 190 ülkede aynı anda piyasaya sürülecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Terry Myerson, “Windows 10, kullanıcıların harika şeyler yapmasına destek olmak için geliştirilmiş işletim sistemimizin en yeni jenerasyonu. Windows 10, daha kişisel ve mobil bir kullanıcı deneyimi sunarak Windows cihazlarla etkileşimi geliştirecek yepyeni bir işletim sistemi olacak.” dedi.

Bilgisayarlarında Windows 7, 8 ve 8.1 yüklü olanlar Windows 10’a ücretsiz olarak güncelleme alabilecekler.

PC’lerden başlayacak olan güncelleme için kullanıcıların, altta görünen görev çubuğundaki Windows ikonundan erişilen uygulama penceresinde ücretsiz güncelleme/yükseltme için yer ayırması gerekiyor. Güncelleme hazır olduğunda Windows zamanlama için size bir bildirim gönderiyor.

WINDOWS 10’UN ÖZELLİKLERİ

Microsoft'un Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Satya Nadella, ''İnsanların Windows'u günlük bazda sevmesini istiyoruz'' dedi.

Microsoft'un Operasyon Sistemleri Ünitesi Başkanı Terry Myerson ise bugün Windows için devasa bir gün olduğunu belirterek, '' Windows 10, Windows'un son sürümünden çok daha fazla şeyler içeriyor. Windows 10, oyunun kurallarını değiştiriyor'' ifadesini kullandı.

Bütün platformlarda çalışacak

Yeni işletim sistemi bütün platformlarda çalışacak. Yeni işletim sisteminde deneme sürümünde ortaya çıkan başlangıç menüsü de bulunacak. Windows 10 başlangıç çubuğunu geri getiriyor, bilgisayarınızı daha hızlı başlatma iddiasında.

Ücretsiz Windows Defender

Ücretsiz Windows Defender anti-virüs programıyla geliyor, programın ileri dönemdeki güncellemeleri de ücretsiz sunuluyor.

Sesle komut verilen akıllı asistan Cortana, telefonların ardından masaüstü bilgisayarlara da gelecek. Yapay zeka teknolojisiyle Windows 10'un arama ve hatırlatma özelliği de geliştirildi. Oldukça sade bir tasarımı bulunan Spartan, Windows 10'un web tarayıcısı olacak ve Internet Explorer'ın yerini alacak. Spartan, kullanıcılara not almalarına, çizim yapmalarına ve daha akıcı bir düzen içinde içeriği okumalarına imkan sağlayacak. Tarayıcı Microsoft'un Cortana kişisel asistanın bir sürümünü içerecek. Bu, akıllı telefonlarda nisan ayından itibaren kullanılabilecek.

Internet Explorer yerine Microsoft Edge geliyor

Internet Explorer gidiyor, Microsoft Edge geliyor. Project Spartan kod adıyla geliştirilen tarayıcı, web etkileşimini kolaylaştırması ve Cortana entegrasyonu gibi dikkat çekici özelliklere sahip.

Ofis de yenileniyor

Word, Excel ve PowerPoint başta olmak üzere evrensel Windows uygulamaları masaüstünden deneyimlenebiliyor.

Artırılmış gerçeklik ve HoloLens sanal gözlük projesi

Windows 10 ile birlikte artırılmış gerçeklik dönemi de başlıyor. Bunun için kullanıcılar, dijital deneyimi holograma çevirecek Microsoft HoloLens gözlüklerini "kablosuz hologram bilgisayarı" olarak kullanabilecekler.

Microsoft'un hologram gözlükleri, Windows 10 ile uyumlu olarak sunulurken, gözlükler sayesinde, oyunlardan film izlemeye kadar tüm dijital tecrübeler üç boyutlu hale çevrilebilecek.

Xbox'la entegrasyon

Xbox entegrasyonuyla konsol kullanıcıları oyunları bilgisayarlarından oynayabiliyor, Xbox Live ağına PC ve tabletlerinden erişebiliyor.

Windows Hello

Windows Hello biyometrik kimlik tanıma sistemiyle Windows 10 cihazlarına şifresiz giriş yapılabiliyor.

OneDrive

Müzik, video, takvim, fotoğraf, e-posta ve rehber uygulamalarına One Drive üzerinden bütün cihazlarda erişim sağlanıyor.

Windows Continuum

Windows Continuum ile bir mobil Windows 10 cihazını, klavye, monitör ve fareye bağlayarak bir PC gibi kullanmak mümkün hale geliyor.

WINDOWS 10, MİCROSOFT’UN SON İŞLETİM SİSTEMİ

Hem tablet, hem bilgisayar hem de telefon sürümü bulunacak olan Windows 10, Microsoft’un bu ismi taşıyan son işletim sistemi olacak.

Konuyla ilgili açıklama firma yetkililerinden Jerry Nixon'dan geldi. Nixon bir etkinlikte yaptığı konuşmada Windows 10'un Windows'un son sürümü olacağını açıkladı. 'Windows 10'u piyasaya sürüyoruz ve bu yeni sürüm Windows'un son sürümü olacak. Hala Windows 10'u geliştirmeye devam ediyoruz' diyen Nixon, yeni bir dönemin ipucunu da verdi.

Microsoft'un önümüzdeki dönemde Windows'u ayrı bir yazılım yerine bir servis olarak sunacak. Bu sayede işletim sistemini bir kez satın alanlar (muhtemelen ücretsiz) güncellemelerle kullanmaya devam edecekler. Yeni işletim sistemi benzer bir şekilde güncelleniyor. Windows 7, 8 ve 8.1 kullananlar ücretsiz olarak Windows 10'a geçiş yapabilecekler. Benzer durumun gelecekte piyasaya sürülecek işletim sistemlerinde de geçerli olması bekleniyor. Windows 10'un servis olarak kullanıma ne zaman sunulacağı ise şimdilik belli değil.