Charlie Hedbo Dünyanın İlk Uluslararası Mizah Dergisi Olacak

Düzenlenen silahlı baskında 7 çalışanı yaşamını yitiren Fransız mizah dergisi Charlie Hedbo’ya çeşitli kurum ve kuruluşlardan uluslararası düzeyde destek ve bağış yapılıyor. Normalde 60 bin basılan derginin saldırıdan sonraki yeni sayısı 1 milyon b...

Charlie Hedbo Dünyanın İlk Uluslararası Mizah Dergisi Olacak (11 Ocak 2015)

Düzenlenen silahlı baskında 7 çalışanı yaşamını yitiren Fransız mizah dergisi Charlie Hedbo’ya çeşitli kurum ve kuruluşlardan uluslararası düzeyde destek ve bağış yapılıyor. Normalde 60 bin basılan derginin saldırıdan sonraki yeni sayısı 1 milyon basılıp bütün dünyaya dağıtılacak.

Google, mizah dergisine 300 bin dolar bağış yaptı. Fransız hükümeti de 1.2 milyon dolarlık yardım yapılacağını duyurdu.

Guardian'da yer alan bilgiye göre, Google'ın yaptığı bağış Fransa merkezli Dijital Basın Fonu aracılığıyla Charlie Hebdo'ya aktarılacak. Yapılacak yardım, en son sayısının 1 milyon adet basılması planlanan Charlie Hebdo'nun işletim maliyetini önemli ölçüde azaltacak. Derginin bir sayısı ortalama 60 bin basılıyor.

Google'ın yanı sıra birçok medya kuruluşu da Charlie Hebdo'ya yardım için sıraya girdi. Le Monde, France Televisions ve Radio France de bağış yapacak.

Bağışlar giderek büyüyor

Mashable'ın verdiği bilgiye göre, Fransız hükümeti Charlie Hebdo'ya 1.2 milyon dolar, Guardian Medya Grubu ise 150 bin dolar yardım yapacaklarını açıkladı.

Fransa'da başlatılan ve saldırıda ölenlerin ailelerini desteklemeyi amaçlayan bağış kampanyasında ise şu ana kadar 75 bin dolar toplandı.

Bir Milyon Charlie Hedbo

Charlie Hebdo’nun hayatta kalan editörlerinden Patrick Pelloux, “Ahmaklık kazanmayacak” diyerek gelecek hafta dergiyi çıkaracaklarını söyledi. 60 bin tirajlı derginin yeni sayısı 1 milyon basılacak.

AFP’ye konuşan Charlie Hebdo avukatı Richard Malka, 16 sayfalık derginin bu sefer sekiz sayfa çıkacağını söyledi. Editör ve karikatüristlerini kaybeden dergiye, Liberation ev sahipliği yapıyor, Canal+ ve Le Monde çalışanları da derginin hazırlanmasına yardımcı oluyorlar.