Dünyada Tarihi Gün: Paris’te Yüz Binlerce Kişi Teröre Karşı Yürüyor

Dünyada ilk kez 45’den fazla ülkenin lideri bir yürüyüşe katılıyor. Fransa'daki saldırıları protesto etmek için Paris'te düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'nün yapılacağı alan, sabah saatlerinden itibaren göst...

Dünyada Tarihi Gün: Paris’te Yüz Binlerce Kişi Teröre Karşı Yürüyor (11 Ocak 2015)

Dünyada ilk kez 45’den fazla ülkenin lideri bir yürüyüşe katılıyor.

Fransa'daki saldırıları protesto etmek için Paris'te düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'nün yapılacağı alan, sabah saatlerinden itibaren göstericilerin girişine açıldı. TSİ 16.00'da başlaması beklenen yürüyüşe 50'ye yakın ülkeden devlet ve hükümet başkanının katılacak. Yürüyüşe katılmak üzere Paris'e gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Elysee Sarayı'nın girişinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından karşılandı. Sarayda toplanan liderler daha sonra hep birlikte yürüyüşün başlayacağı Cumhuriyet Meydanı'na doğru hareket etti. Davutoğlu, Fransızca attığı tweet'te, "Fransız halkıyla teröre karşı birlik olmak için Paris'teyim" ifadesini kullandı.

Gösteri yürüyüşünü çok sayıda yabancı devlet ve hükümet başkanının katılması, güvenlik önlemlerini artırılmasına yol açtı.

Yürüyüş sırasında izdihamın önüne geçmek için yürüyüşün gerçekleşeceği üç kilometre uzunluğundaki Republique ve Nation meydanları arasında iki ayrı parkur belirlendi.

Paris Büyük Sinagogu da, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez bu Şabat Günü’nde kapalı.

Paris ile birlikte, Gazeteciler Platformu'nun çağrısıyla toplanan gruplar İstanbul İstiklal Caddesi'nde de yürüyüşe başladı. 

İstanbul İstiklal Caddesi'nde Paris'le eş zamanda başlayan yürüyüş sonrasında Fransız Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yapıldı.