Bülent Kılıç’a “Visa D’or” Ödülünü Kazandıran 10 Fotoğraf

Fransa'nın Perpignan kentinde 27'ncisi düzenlenen ve dünyanın en büyük haber fotoğrafçılığı festivali kabul edilen "Visa Pour l'image"da ilk kez bir Türk foto muhabiri, büyük ödülün sahibi oldu. Bülent Kılı&...

Bülent Kılıç’a “Visa D’or” Ödülünü Kazandıran 10 Fotoğraf (8 Eylül 2015)

Fransa'nın Perpignan kentinde 27'ncisi düzenlenen ve dünyanın en büyük haber fotoğrafçılığı festivali kabul edilen "Visa Pour l'image"da ilk kez bir Türk foto muhabiri, büyük ödülün sahibi oldu.

Bülent Kılıç, "Türkiye sınırındaki Suriyeli sığınmacılar" konulu fotoğraf serisiyle "Visa D'or (Altın Vize)" ödülüne layık görüldü.

Bülent Kılıç, ödül alan fotoğrafları Haziran ayında Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesindeki Suriye sınırında çekmişti.

Finalde Jerome Delay (AP), Daniel Berehulak (New York Times) ve Goran Tomasevic’i (Reuters) geride bırakan Bülent Kılıç, ‘Türkiye sınırındaki Suriyeli sığınmacılar’ konulu foto-röportajıyla ‘Visa D’or (Altın Vize)’ Ödülü’ne layık görüldü. AFP adına çalışan Kılıç, konuşmasında, göçmenlerin yaşadığı insanlık dramına dikkati çekti. Bodrum'da cansız bedeni kıyıya vuran küçük Aylan'ın fotoğrafının vicdanlarda açtığı yaraya işaret eden Kılıç, her şeye rağmen iyi bir gelecek için umudunu kaybetmediğini dile getirdi.

Bülent Kılıç Kimdir?

Uluslararası basın ve fotoğraf çevrelerinde ‘dünyanın yeni penceresi’ olarak da adlandırılan Kılıç, 1979 yılında Tunceli'de doğdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. 2003 yılından bu yana AFP'de (Agence France-Presse) foto muhabir olarak çalışıyor.

Bülent Kılıç, geçen yıl da TIME dergisi tarafından dünyada yılın fotoğrafçısı seçilmişti. Kılıç hakkında daha ayrıntılı bilgi ve fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bülent Kılıç’a büyük ödül getiren, Haziran ayında Akçakale’deki Suriye sınırında çektiği bazı fotoğraflar: