Cesaretin Var Mı Buna?

Bu test ölüm tarihinizi söylüyor! Kaç yaşınıza kadar yaşayacağınızı merak ediyor musunuz? Hücrelerinizin ne kadar daha kendini yenileyebileceğini ya da yaşlanmaya ne kadar yakın olduğunuzu öğrenmek ister misiniz? İngiliz ve İspanyol bilim adamları, hücrede bulunan telomerleri...

Cesaretin Var Mı Buna? (22 Kasım 2012)

Bu test ölüm tarihinizi söylüyor!

Kaç yaşınıza kadar yaşayacağınızı merak ediyor musunuz? Hücrelerinizin ne kadar daha kendini yenileyebileceğini ya da yaşlanmaya ne kadar yakın olduğunuzu öğrenmek ister misiniz? İngiliz ve İspanyol bilim adamları, hücrede bulunan telomerleri ölçen test geliştirdi. İngiliz basını, gelişmeyi “Kimse ölüm tarihini bilmek isteyecek kadar cesur değildir” şeklinde duyurdu.

İngiliz ve İspanyol araştırmacılar, insanın ne zaman öleceğini ortaya çıkaran bir test geliştirdi.

Test, insan ömrünü doğrudan etkilediği saptanan hücredeki telomerleri hesaplıyor. Böylece, kişinin biyolojik yaşı ve ölüm tarihi ortaya çıkıyor.

Testin, Seyşeller’de yaşayan bir grup kuşta denendiği ve sonucun olumlu olduğunu açıklaması, East Anglia Üniversitesi’nde görevli Profesör Davir Richardson’dan geldi.

Seyşeller’de ortalama 20 yıl yaşayan kuşların ölüm tarihlerinin doğru olarak belirlendiği belirten profesör Richardson, “Telomer uzunluğunun canlı ömrü ile bir bağlantısı olduğu kesinlik kazandı. Kuşlar üzerinde yaptığımız deneylerde de bunu doğruladık” dedi.

Genetik parmak izimiz olan DNA’nın yapı taşı kromozomların ucundaki telomerler, ömür süremizin sırrını barındırıyor. Hücrelerin bölünüp yenilenmesini sağlayan telomerler, her bölünüp yenilenmede kısalıyor.

Telomerler kısalırsa

Sonunda öyle bir noktaya geliniyor ki hücreler artık bölünemez oluyor ve yenilenemiyor. Kısa telomerlerin sayısı ne kadar az ise bu o kadar uzun yaşayacağınız anlamına geliyor. Çünkü telomerler kısaldıkça hücrelerin bölünmesi zorlaşıyor, yenilenemeyen hücreler ölüyor ve yaşlanma ayrıca yaşlanmaya bağlı hastalıklar da başlıyor.

Telomerlerin bakımını ise uçlarındaki telomeraz enzimi yapıyor. Telomerazlar kısalan telomerleri onarıyor.

Eğer telomerazlar sağlıklı işlemezse, o zaman yaşlanma süreniz hızlanıyor.

Telomer nedir?

Telomer, kormozomların bütünlüğünü korumada temel bir role sahip kromozom uçlarıdır. Telomerler, hücrelerin bölünüp yenilenmesini sağlarken her bölünüp yenilenmede kısalırlar. Bir zaman sonra da hücreler artık bölünemez oluyor ve yenilenemiyor. Telomerlerin bakımını ise uçlarındaki telomeraz enzimi yapıyor. Telomerazlar kısalan telomerleri onarıyor.

Kan testinin, yakın gelecekte yaklaşık 1200 TL’ye yapılması planlanırken, İngiliz basını gelişmeyle ilgili, “Kimse ölüm tarihini bilmek isteyecek kadar cesur değildir” ifadesini kullandı.