Avrupa Birliği’nden (AB) Facebook ve Twitter’a Uyarı

Avrupa Birliği (AB), Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde yer alan nefret söylemlerinin kaldırılması için harekete geçti. AB Komisyonu'nun Adalet ve Tüketici Haklarından Sorumlu Üyesi Vera Jourova, düzenlediği basın toplantısında, Avrupa...

Avrupa Birliği’nden (AB) Facebook ve Twitter’a Uyarı (12 Mart 2016)

Avrupa Birliği (AB), Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde yer alan nefret söylemlerinin kaldırılması için harekete geçti.

AB Komisyonu'nun Adalet ve Tüketici Haklarından Sorumlu Üyesi Vera Jourova, düzenlediği basın toplantısında, Avrupa'da online nefret söyleminin endişe verici bir hal aldığını kaydederek, teknoloji şirketlerinin harekete geçme sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

AB Komisyonu'nun teknoloji şirketleri, üye devletler ve sivil toplumla yakın bir diyalog içerisinde olduğunu ifade eden AB yetkilisi, nefret söylemi içeren paylaşımların kaldırılmasını öngören düzenlemede prensipte anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

'Amaç Sınırlama Değil, Mücadele'

En geç Haziran ayında teknoloji şirketleriyle mutabakata varmak istediklerini ifade eden Jourova, önlemlerin konuşma ve ifade özgürlüğüne saygı göstereceğini, amaçlarının da bunları sınırlama değil, nefret suçuyla mücadele olduğunu vurguladı.

Prensipte varılan anlaşmaya göre, teknoloji şirketleri ihbar üzerine, ırk, renk din, ulus ve etnik köken temelli şiddet ve nefret içeren söylemleri, uluslararası ve AB yasaları kapsamında kaldıracak. Şirketler, yazıları hızlı bir şekilde gözden geçirecek. Teknoloji şirketleri, nefret söylemi içeriklerinin kaldırılması ile ilgili referans sağlayacak sivil toplum ortaklarıyla irtibat halinde olacak.

sputnik news