Dünya

Bu kez de güvenlik, itfaiye ve acil sağlık ekipleri dünya çapında yeni bir sosyal medya akımı başlattılar

İsviçre polisi tarafından Eylül ayında yapılan bir sosyal medya paylaşımı, dünya çapında polis, itfaiye ve ambulans gibi acil müdahale ekipleri arasında hızla yayıldı. İsviçre’de 1 Eylül’de Zürih polisinin Facebook sayfasında paylaşılan ve iki polis memurunu araç...

Bu kez de güvenlik, itfaiye ve acil sağlık ekipleri dünya çapında yeni bir sosyal medya akımı başlattılar (22 Eylül 2019)

İsviçre polisi tarafından Eylül ayında yapılan bir sosyal medya paylaşımı, dünya çapında polis, itfaiye ve ambulans gibi acil müdahale ekipleri arasında hızla yayıldı.

İsviçre’de 1 Eylül’de Zürih polisinin Facebook sayfasında paylaşılan ve iki polis memurunu araç ve gereçleriyle gösteren “tetris” fotoğrafı, Hollanda’dan Singapur’a, Almanya’dan Meksika’ya dünyanın farklı köşelerine yayılan yeni bir “çılgınlığa” dönüştü.

İsviçre polisi tarafından başlatılan ‘Tetris challenge’a dünyanın pek çok ülkesinden polis ve itfaiye kuvvetleri dahil oldu. Bu akıma dahil olanlar, araçlarındaki bütün malzemeleri yere koyarak yanlarına yatıyor ve poz veriyorlar.

Farklı ülke ve kentlerin polis, itfaiye ve kurtarma ekipleri drone’larla çekilmiş benzer fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında yayımlamaya başladı.

Instagram, Facebook ve Twitter’da yayımlanan fotoğraflar binlerce kişiden olumlu tepki alıyor.

Zürih polisi tarafından 1 Eylül’de yapılan paylaşımda, “Eğer bir trafik devriye aracının içinde ne olduğunu hep bilmek istediyseniz buyrun” ifadelerine yer verildi.

Paylaşımda, polis aracının içerisinde bulunan silah, trafik malzemeleri gibi büyün eşyaların düzenli bir şekilde dizildiği ve polislerin de malzemelerin yanına uzandıkları görüldü.

Fotoğrafın yayınlanmasının ardından ise ilk olarak Thusis itfaiyesi dahil olarak, malzemelerin birbirlerine uyumlu bir şekilde dizildiği bir fotoğraf paylaştı ve akım ‘Tetris challenge’ ismini aldı.

Zürih Polisi Basın Sözcüsü Rebecca Tilen, The Guardian’a yaptığı açıklamada “Her pazar günü Instagram ve Facebook’ta polisin yer aldığı güzel veya komik bir fotoğraf paylaşıyorum. Son olarak, polis aracı içerisindeki malzemeleri yayarak fotoğraf çekme fikli aklımıza geldi, iki polis de katılmaya karar verdi ve söz konusu fotoğraf bir drone ile çekildi” ifadelerini kullandı.

Tilen, başka ülkelerin polis ve itfaiye birimlerinin yanı sıra özel şirketlerin de katılmaya başladığını belirterek “Başkalarını da buna teşvik ettiğimiz için çok mutluyuz” diye konuştu.

Tilen ayrıca, “Son derece mutlu olduk ve diğerlerini de bize katılmaya teşvik ettik. Başlayan akımı kurtarma hizmetleri, itfaiyeler ve diğer polis teşkilatları takip etti” dedi ve yaptıkları paylaşımın ardından takipçi sayılarında büyük bir artış yaşandığını kaydetti. Akıma Singapur sivil savunma güçlerinin de katılması üzerine, akım dünya çapına yayılmış oldu ve ‘Tetris challenge’a Meksika, Tayvan ve Yeni Zelanda gibi ülkeler de dahil oldu.