Büyük Ozan Nazım Hikmet 112 Yaşında!

Türk Dili ve Edebiyatı’nın En Önemli İsimlerinden, Büyük Ozan Nazım Hikmet’in doğumunun 112. yılı Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bunlardan biri de İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleştiriliyor. Bugün saat 13.00’te Akatlar’daki Sanatçılar Parkı’n...

Büyük Ozan Nazım Hikmet 112 Yaşında! (15 Ocak 2014)

Türk Dili ve Edebiyatı’nın En Önemli İsimlerinden, Büyük Ozan Nazım Hikmet’in doğumunun 112. yılı Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Bunlardan biri de İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleştiriliyor. Bugün saat 13.00’te Akatlar’daki Sanatçılar Parkı’nda yeni bir Nâzım Hikmet heykelinin açılışı yapılıyor. Nâzım Hikmet Vakfı ve Beşiktaş Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen tören Yaşar Kemal’in konuşmasıyla başlıyor. Mehmet Aksoy’un yaptığı “İki Kıtaya Nâzım Hikmet Köprüsü” adlı heykel, Nâzım’ın kıtaları birleştirici gücünü simgeliyor.

Açılışı, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz’le birlikte yazarlar, sanatçılar ve Nâzım Hikmet’in dostu ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal yapacak. Mehmet Aksoy tarafından Asya ve Avrupa’yı birleştiren bir kültür köprüsü olarak tasarlanan anıtta yer alan Nâzım Hikmet’in başındaki boşluk İstanbul ve İstanbul Boğazı ile tamamlanıyor ve Nâzım Hikmet İstanbul’la bütünleşiyor.

‘NAZİMEM’ FİLMİ GÖSTERİLECEK

Nâzım Hikmet Vakfı işbirliğiyle gerçekleşecek etkinlikler, akşam da devam edecek. Saat 19.00’da Mustafa Kemal Merkezi’nde film gösterimi, müzik ve şiir dinletilerinin yer alacağı bir program olacak. Müziklerini Aysun Kahraman’ın yaptığı ‘Nâzimem’ film gösterimiyle başlayacak etkinlik, Tilbe Saran ve Altan Erkekli’nin Nâzım Hikmet eserlerini seslendireceği şiir dinletisiyle sürecek. Program, Çellistanbul, Güvenç Dağüstün, Dilek Türkan, Derya Türkan ve Hakan Toker’in müzik dinletileriyle sona erecek.