Avustralya Yanıyor!

Avustralya’nın güneydoğusunda 40 dereceyi aşan sıcaklar orman yangınlarına neden oldu.  Adeleide kentinde sıcaklık 45,1 dereceye ulaştı. Avustralya Açık tenis turnuvasında oyuncular, karşılaşmalar sırasında sıcaktan fenalık geçirdi. Ülke genelinde ateş yakmak yasakland...

Avustralya Yanıyor! (15 Ocak 2014)

Avustralya’nın güneydoğusunda 40 dereceyi aşan sıcaklar orman yangınlarına neden oldu.  Adeleide kentinde sıcaklık 45,1 dereceye ulaştı. Avustralya Açık tenis turnuvasında oyuncular, karşılaşmalar sırasında sıcaktan fenalık geçirdi. Ülke genelinde ateş yakmak yasaklandı.

Ülkenin bazı yerlerinde hava sıcaklığı 47.2 dereceye kadar yükselirken, Victoria ve Güney Avustralya eyaletinde yaklaşık 250 yangın ihbarı yapıldığı bildirildi. Melbourne kentinde aşırı sıcaklardan etkilenen bazı hatlarda tramvay seferleri yapılamadı. Sıcaklardan bunalan Avustralyalıların bir kısmı serinlemek için deniz ve havuzları tercih ederken, bir kısmı da alışveriş merkezlerini ve klimalı evlerini tercih etti.

Melbourne’de Salı gecesi sıcaklıklar 30 derecenin üstünde seyretti.

Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide’da yollarda asfalt erimeye başladı.

Bölgede hava sıcaklığı 45.1 derece oldu. Yetkililer, bunun bölgede şimdiye kadar görülen en yüksek dördüncü sıcaklık olduğunu söylüyor.

Tazmanya’da da sıcaktan asfaltın eridiği bildiriliyor.

ABC Televizyonu’na göre yıldırım düşmesi ve şimşek çakması nedeniyle binlerce eve elektrik verilemedi.

Saunada Tenis!

Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda Kanadalı oyuncu Frank Dançeviç karşılaşma sırasında fenalaştı.

Çinli oyuncu Peng Şuai de maç sırasında fenalık geçirdi.

Oyuncuların daha sonra maçlarına devam ettikleri bildirildi.