Bu Kentin Tam Ortasında Dev Bir Çukur Var!

Dünyanın elması bu korku filmi platosuna benzeyen kentten çıkartılıyor Rusya’nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Yakutistan Cumhuriyeti’ne bağlı Nyurbinsk kentinin tam ortasındaki 1 km çaplı bir krater çukuruna benzeyen dev delik dünyanın en büyük elmas madeninden başka bi...

Bu Kentin Tam Ortasında Dev Bir Çukur Var! (16 Haziran 2014)

Dünyanın elması bu korku filmi platosuna benzeyen kentten çıkartılıyor

Rusya’nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Yakutistan Cumhuriyeti’ne bağlı Nyurbinsk kentinin tam ortasındaki 1 km çaplı bir krater çukuruna benzeyen dev delik dünyanın en büyük elmas madeninden başka bir şey değil…

Daha önce 158,2 karat ağırlığında ve 1,5 milyon dolar değerinde tek parça elmasın bulunduğu maden dev yapısıyla şaşırtıyor. Derinliği 571 metre, çapıysa 1 kilometre olan bu maden yatağı uzaydan bile rahatlıkla görülebiliyor.

Maden Moskova’nın tam 8 bin kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor.

1955 yılında açılan ve Rusya’da elmas üretiminin merkezi haline gelen elmas madeni ocağı, dünyanın en büyük elmas üreticisi konumunda da olan Alrosa şirketi tarafından işletiliyor. Alrosa, tüm dünya üretiminin yüzde 25’ini gerçekleştiriyor. Rusya’daki elmas üretiminin yüzde 94’ünü ise yine bu firma yapıyor.

Şirketin sahip olduğu rezervlerin 25 yıllık üretimi karşılayabilecek kapasitede olduğu belirtiliyor.

Ortasında kocaman bir delik bulunan Nyurbinsk’in şehir planlaması açısından bu ilginç durumu ve yeraltındaki madenden elmasın nasıl çıkarıldığını ortaya koyan üretim aşamaları görüntülendi. Özellikle ‘cehennem makinesi’ adı verilen dev matkapların çalışmaları gerçekten çok ilginç.