Belgesel Fotoğrafçılarının Zor Anları

Belgesel fotoğrafçılık, fotoğrafçılığın en zor dallarından biridir. Bilmediğiniz vahşi doğa olmadık sürprizlerle doludur. Diğer fotoğraf dallarında, kendini ifade ya da görsel estetiğe yönelik çalışmalar yapılırken, belgesel fotoğrafçılıkta gerçeği etkileyici olarak ...

Belgesel Fotoğrafçılarının Zor Anları (17 Haziran 2014)

Belgesel fotoğrafçılık, fotoğrafçılığın en zor dallarından biridir. Bilmediğiniz vahşi doğa olmadık sürprizlerle doludur.

Diğer fotoğraf dallarında, kendini ifade ya da görsel estetiğe yönelik çalışmalar yapılırken, belgesel fotoğrafçılıkta gerçeği etkileyici olarak yakalayıp, ‘o an’ kareye sığdırılmaya çalışılır.

Çoğu zaman fotoğrafını çektiğiniz bölgeye yabancısınızdır ve başınıza gelebilecek çeşitli tehlikelerden habersizsinizdir. Gerek spontane plansız çekimlerde, gerekse de planlı çekimlerde doğaya karşı mücadele etmek zorunda kalırsınız. Üstelik çoğunlukla ışık ve zaman da sizden yana değildir.

Zor şartlarda ve bilinmedik zamanlarda güçlü görüntüler elde etmek elbette kolay değildir.

Bazı belgesel fotoğrafçılarının dünyanın en uzak köşelerine yapılan yolculuklar sonunda, zorlu ve tüyleri diken diken eden maceralarında, işlerine olan tutkuları yüzünden karşılaştıkları tehlikelerin arkadaşlarının objektiflerine yansıyan görüntüleri…

BBC KAMERAMANININ KUTUP AYISIYLA SINAVI

BBC için belgesel çeken İskoç kameraman Gordon Buchanan, Norveç’in Svalbard bölgesinde bir kutup ayısı ailesini gözlemlerken beklenmedik bir ziyaret yaşadı.

Kutup ayılarının beslenme alışkanlıkları ile ilgili bir belgesel çeken BBC kameramanı ile, bir anne kutup ayısının ilginç mücadelesi kameralara yansıdı.