Bu Haberi İletişim Fakültesi Öğrencileri Okumasın!

ABD’li kariyer planlama şirketi Career Cast’ın yaptığı araştırmaya göre, 2013 yılının en kötü mesleği gazetecilik, en iyisi ise aktüerlik olarak açıklandı ABD’li kariyer planlama şirketi Career Cast’ın “yılın mesleği” araştırması 25. kez ...

Bu Haberi İletişim Fakültesi Öğrencileri Okumasın! (24 Nisan 2013)

ABD’li kariyer planlama şirketi Career Cast’ın yaptığı araştırmaya göre, 2013 yılının en kötü mesleği gazetecilik, en iyisi ise aktüerlik olarak açıklandı

ABD’li kariyer planlama şirketi Career Cast’ın “yılın mesleği” araştırması 25. kez yayınlandı. Ülke genelindeki en yaygın 200 mesleğin, ABD İş ve İşçi İstatistikleri Kurumu, kamu kuruluşları, meslek odaları ve özel anket firmaları verileriyle değerlendirildiği çalışma, ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Mesleklerin “ortam, gelir, görünüm ve stres” gibi kriterlerle değerlendirildiği araştırmaya göre, 2013 yılının en iyi mesleği ortalama 91 bin dolarlık yıllık gelirle aktüerlik (finansal riskleri değerlendiren ve çözümler öneren profesyonel). Bunu 85 bin dolarla biyomedikal mühendisliği, 89 bin dolarla yazılım mühendisliği izledi.

Araştırmada, gazete muhabirliği, odunculuk, petrol sondaj işçiliği, sayaç okuyuculuğu gibi mesleklerin gerisinde kalarak yılın en kötü mesleği ilan edildi.

Araştırmaya göre, yılda ortalama 35 bin 275 dolar kazanan gazete muhabirleri ABD’nin en kötü mesleğini icra ediyor. En kötü meslekler listesinde yıllık ortalama 33 bin 124 dolar gelire sahip odunculuk ikinci, 37 bin 272 dolarlık yıllık gelirle sözleşmeli askeri personellik üçüncü sırada yer alıyor.

En kötü 10 meslek içinde “oyunculuk, sayaç okuyuculuğu, petrol sondaj işçiliği, postacılık, hosteslik ve mandıra çiftçiliği” de yer alıyor.

AA