Bu da ‘Aynı Yolun Yolcusuyuz’ Uygulaması!

Trafikteki fazla araç sayısını azaltmak ve aynı yönde uzun mesafe yolculuk yapacak sürücü ve yolcuları bir araya getirmek üzerine kurulu bir ulaşım paylaşım ağı olan BlaBlaCar, dünyadaki sekizinci ofisini Türkiye’de açıyor. 13 ülkede toplam 10 milyon üyesiyle dünyanın ...

Bu da ‘Aynı Yolun Yolcusuyuz’ Uygulaması! (24 Eylül 2014)

Trafikteki fazla araç sayısını azaltmak ve aynı yönde uzun mesafe yolculuk yapacak sürücü ve yolcuları bir araya getirmek üzerine kurulu bir ulaşım paylaşım ağı olan BlaBlaCar, dünyadaki sekizinci ofisini Türkiye’de açıyor.

13 ülkede toplam 10 milyon üyesiyle dünyanın en büyük şehirlerarası yolculuk paylaşım ağı ünvanını taşıyan BlablaCar, yakıtı en pahalı kullanan ülkeler arasında üst sıralarda bulunan Türkiye’ye giriş yaptı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Index Ventures, Accel Partners, ISAI ve Lead Edge Capital’den 100 milyon dolarlık yatırım alan şirket, yatırımı değerlendireceği ülkeler arasına Türkiye’yi de ekledi.

25 Eylül itibariyle Türk kullanıcılarla buluşacak olan BlaBlaCar, araçlardaki boş koltuk kapasitesini optimize ediyor ve ulaşımı daha verimli hale getiriyor. Bu sistem, Avrupa’da araç başına düşen kişi sayısını 1.7’den 2.8’e çıkartmayı başarmış durumda.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

• BlaBlaCar’ı kullanmak isteyenler öncelikle ücretsiz sunulan mobil uygulamayı cihazlarına indiriyor. Android ve iOS kullanıcıları için sunulan bu uygulamaları yükleyenler, profillerini oluşturup Facebook ile entegre ediyor. Ardından gidecekleri yer ile tarihi belirtip aynı yolculuğu yapacak sürücüleri araıyor. Kendi araçlarıyla yolculuk edecekler ise yolculuklarının detaylarını, araç modellerini ve boş koltuk sayılarını belirtiyor. Sistem, yolcuların sürücüye ödeyecekleri net rakamı hesaplıyor ve sürücüler kâr gözetmeksizin yol masraflarını diğer yolcularla paylaşıyor.

• BlaBlaCar, dileyen kadın sürücülere yalnızca kadınlara gösterilen yolculuk planlama izni de veriyor. Sistem, bu yolculukla ilgili bilgileri yalnızca sistemin kadın üyelerine açık tutuyor. Sistemin güvenilirliği, sürücü ve yolcuların birbirlerinin fotoğraf ve kısa biyografilerini, haklarında daha önceki yolculuklarından bırakılmış yorum ve puanlamaları, sürücü yeteneklerini değerlendirip yolculuk yapacakları kişileri seçiyor.

BlaBlaCar ile İstanbul – Ankara arası ulaşım kişi başı yaklaşık 35 TL, İstanbul – Eskişehir arası 25 TL, İstanbul – Çeşme arası 52 TL, Ankara – Adana arası 38 TL, Samsun – Trabzon arası ise yaklaşık 26 TL’ye inebiliyor. Yolcular ulaşım maliyetlerini bu şekilde düşürebilirken, kendi araçlarıyla yola çıkacaklar ise masraflarını yolcularla paylaşarak her 400 kilometrede 100 TL’ye kadar yakıt giderlerini karşılayabilecek.

Kaynak: bilgiçağı.com