iPhone’un var mı derdin var!

Çok ince alüminyum yapısından dolayı büküldüğü ve düştüğünde kırılabileceği öne sürülen iPhone 6 ile iPhone 6 Plus’ların son iOS 8.0.1 güncellemesi ile birlikte mobil ağ bağlantıları kesildi. Kullanıcıların yaşadıkları bu sorunlar sosyal medyanın da gündemine yan...

iPhone’un var mı derdin var! (25 Eylül 2014)

Çok ince alüminyum yapısından dolayı büküldüğü ve düştüğünde kırılabileceği öne sürülen iPhone 6 ile iPhone 6 Plus’ların son iOS 8.0.1 güncellemesi ile birlikte mobil ağ bağlantıları kesildi. Kullanıcıların yaşadıkları bu sorunlar sosyal medyanın da gündemine yansıdı.

Türkiye’de cuma günü piyasaya çıkması beklenen iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın kolayca bükülebildiği öne sürüldü.

Daily Mail’deki habere göre, çok sayıda yeni iPhone kullanıcısı bu dertten muzdarip. Kullanıcılardan biri, “iPhone 6 Plus’ımı seviyorum. En beğendiğim özelliği esnek olması.” diyerek bu durumla dalga geçti. Apple ise, bu şikâyetlerle ilgili bir açıklama yapmadı. Telefonda ince alüminyum kullanılmasının bükülmeye yol açtığı düşünülüyor.

ÇÖKERTEN GÜNCELLEME

Sadece bir hafta önce indirmeye sunulan iOS 8, sorunları gidermeye yönelik bir güncellemeyi, yani iOS 8.0.1’i bu akşam saatlerinde aldı. Ancak sadece birkaç saat sonra, güncelleme apar topar sunuculardan geri çekildi.

Güncellemenin geri çekilmesinde en büyük pay, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerine ait. Erken davranıp iOS 8.0.1’i kuran pek çok kullanıcı, güncelleme tamamlandığında mobil ağa bağlanamadıkları fark ettiler. Başka bir deyişle yayınlanan güncelleme, iPhone 6’ların telefon özelliğini bir anda yok etti.

Apple’ın güncellemenin onarılmış halini ne zaman yayınlayacağına dair bir açıklama henüz gelmiş değil. iOS 8.0.1’de, bazı HealthKit uygulamalarıyla yaşanan uyumsuzluk ve iCloud Drive’ı kullanan üçüncü parti hizmetlerle ilgili problemlerin giderilmesi bekleniyordu.

iOS 8.0.1’in onaracağı söylenen sorunlar arasında şunlar da var:

– Telefon: Çağrı yönlendirme ve görsel sesli postaya erişirken kilitlenmeyle ilgili sorunlar.

– Klavye: iCloud Keychain doğrulama kodlarını girerken klavyenin görünmemesi.

– Safari: Videoların bazen çalmaması.

– VPN: VPN profili yüklerken ortaya çıkan bir hata.