Boynuz Kulağı Geçti!

Facebook tarafından bir buçuk yıl önce 1 milyar dolara satın alınan görsel paylaşım ağı Instagram Facebook’u tahtından ederek sosyal medya kullanımında ilk sıraya yerleşti. İkinci sırayı Twitter alırken, şu an üçüncü sırada bulunan Facebook hızla kan kaybediyor. Facebook...

Boynuz Kulağı Geçti! (19 Ekim 2014)

Facebook tarafından bir buçuk yıl önce 1 milyar dolara satın alınan görsel paylaşım ağı Instagram Facebook’u tahtından ederek sosyal medya kullanımında ilk sıraya yerleşti. İkinci sırayı Twitter alırken, şu an üçüncü sırada bulunan Facebook hızla kan kaybediyor.

Facebook kuşkusuz şimdilik en büyük sosyal ağ ancak zamanında onu şu anda bulunduğu noktaya taşıyan genç nüfusun büyük çoğunluğu, son birkaç yılda kendisinden hızla uzaklaşıyor.

Bir yatırım bankası olan Piper Jaffray tarafından, gençlerin online alış – verişten sosyal medya kullanım alanlarına kadar gerçekleştirilen araştırmaya göre, Facebook en çok kullanılan üçüncü favori sosyal medya aracı olarak belirlendi. Yaş ortalaması 16 olan 7.200 genç ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 80’i favori sosyal medya sitesi olarak Instagram’ı gösterdi.

Yüzde 65’lik bir bölüm Twitter’ı da kullandığını söylerken, sadece yüzde 40’lık kısım Facebook’u kullandığını açıkladı. Google+ ise yüzde 10’dan daha az bir kullanım oranı ile listede çok gerilere düştü.

Araştırmanın en önemli sonuçlarından birisiyse, aktif Facebook kullanımındaki düşüşü ortaya çıkarmış olmasıydı. Araştırmaya göre,  katılımcılardan yüzde 72’si ilkbahar döneminde Facebook kullanıyorken, aynı gençlerden sadece yüzde 40’ı sonbaharda Facebook kullanmaya devam ettiğini belirtti.

Aynı dönemler içerisinde Instagram kullananların oranındaki azalma ise sadece yüzde 3 olarak belirtildi. Moor Insights & Strategy’den analizci Patirck Moorhead bu durumu “Facebook için çok kötü bir değişim” şeklinde nitelendirerek şu yorumda bulundu: “Facebook’un rakipleri, her dönem yeni fikirler ve farklı başlıklarla gündeme geliyorlar ve bunlar gençleri Facebook’tan uzaklaştırıyor”