Boston’da Dev Operasyon

Boston’daki bombalı saldırı çözüldü. Dakika dakika canlı anlatım… Hafta başında ABD’nin Boston kentinde düzenlenen ve 3 kişinin öldüğü 170’den fazla kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı Çeçenli iki kardeşin düzenlediği kesinleşmeye başladı. Zanlılardan ...

Boston’da Dev Operasyon (19 Nisan 2013)

Boston’daki bombalı saldırı çözüldü. Dakika dakika canlı anlatım…

Hafta başında ABD’nin Boston kentinde düzenlenen ve 3 kişinin öldüğü 170’den fazla kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı Çeçenli iki kardeşin düzenlediği kesinleşmeye başladı. Zanlılardan biri polisle girdiği çatışmada öldürülürken diğeri ise aranıyor. Bu arada zanlıların Türkiye‘den geçerek ABD’ye gittiği ya da Türkiye’de bir süre yaşadıkları da iddia ediliyor.

ABD’yi şoka uğratan pazartesi günkü saldırıda üç kişi ölmüş, 170’ten fazlası yaralanmıştı.

Yaralananlar arasında kol ve bacaklarını kaybeden çok sayıda kişi var.

Polis hafta başında maraton için toplanan kalabalığa bombalı saldırı düzenleyen zanlılardan birini bu sabah öldürdüğünü söylüyor. Diğeri için polis memurları kapı kapı dolaşıyor.

Massachusetts Valisi Deval Patrick az önce düzenlediği basın toplantısında Boston sakinlerine evlerinden çıkmamaları uyarısında bulundu.

Vali ”Bir yere sığının. Kapınızı kilitleyin ve size kimliğini gösteren güvenlik görevlileri dışında kimseye açmayın” dedi.

Zanlıların görüntülerini dün basınla paylaşan polis, kimliklerini henüz resmen açıklamadı.

Ancak Amerikan medyası halen aranan Cahar Tsarnaev ile sabahki çatışmada ölen ağabeyinin Çeçenistan’dan olduğunu ve ABD’de en az bir yıl yaşadıklarını söylüyor.

Zanlıların Türkiye‘den geçerek ABD’ye gittiği ya da Türkiye’de bir süre yaşadıkları da dile getirilen iddialar arasında.

Adlarının verilmemesi kaydıyla NBC News televizyonuna konuşan yetkililer, 19 yaşındaki Cahar Tsarnaev‘ın Kırgızistan’da doğduğunu ve sürücü belgesinin Massachusetts eyaletine kayıtlı olduğunu söyledi.

NBC’nin haberine göre ölen zanlı, Rusya doğumlu 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev.

ARANIYOR: Boston’un Cambridge semtinde yaşayan 19 yaşındaki zanlı Cahar Tsarnaev. Şüpheli silahlı ve tehlikeli.

BBC Rusça Servisi’nden Famil İsmailov, kardeşlerden küçük olan Cahar’ın Dağıstan’da Mohaçkale kentinde okuduğunun tespit edildiğini aktarıyor.

Operasyonun düzenlendiği bölgenin haritası.

Kentte toplu taşıma durduruldu, bazı okullar tatil edildi, iş yerleri kapatıldı.

Boston Polisi TV Kanalarına Çağrıda Bulunarak Canlı Yayın Yapmamalarını İstedi

Boston polisi Twitter hesabından medyaya çağrıda bulundu.

Polis olası şiddet ya da çatışma görüntülerinin doğrudan izleyiciye aktarılmasını önlemek için medyanın ellerine ulaşan görüntüleri ‘geciktirerek yayınlamalarını’ istedi.

Pek çok kanal çağrıya anında uymaya başladı.

Cambridge yerel yönetimin açıklamasına göre, Cahar Tsarnaev 2011’in Mayıs ayında Cambridge Belediyesi’nden öğrenim bursu almış.

Operasyonun yoğunlaştığı Watertown semtinden canlı yayın yapan CNN, bir evin polis kuşatması altında olduğunu gösteriyor.

BBC Moskova Bürosu, öldürüldüğü belirtilen ağabey Tamerlan Tsarnev ile ilgili net bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Ancak zanlının geçmişte yaptığı açıklamalar, ailesinin 1990’ların başında Çeçenistan’dan göçtüğüne işaret ediyor.

Boston’daki operasyona binlerce polisin katıldığı bildiriliyor.

Associated Press haber ajansı ve ABD medyası zanlıların amcasın Ruslan Tsarni’nin, Cahar Tsarnaev ve Tamerlan Tsarnaev‘in ‘kardeş olduklarını doğruladığını’ yazıyor.

Amerikan medyasına göre Tsarnaev kardeşler 10 yıldan uzun bir süredir ABD’de yaşıyordu.

Güler: Türkiye’de kalmışlar

İçişleri Bakanı Muammer Güler, saldırganın 10 yıl önce yani 10 Temmuz 2003’te 10 günlüğüne Türkiye’de kaldığını ve bu konuda FBI’a bilgi verdiklerini söyledi.

Adım Adım Takip

FBI, pazartesi günkü maraton saldırısından dört gün sonra şüphelilerin kimliklerini belirledi. Aynı akşam Tamerlan Tsarnayev (26) ve Cevher Tsarnayev (19) artık dönüşü olmayan yola girdiklerini anlayınca bir eylem daha yapmak için kentteki üniversitelerden MIT’yi hedef aldı.

Perşembe gecesi saat 22.30 sularında kampus polisiyle çatışmaya girdiler. Polis memuru öldü. Oradan ayrılıp birkaç blok ötede içinde şoförüyle Mercedes bir cip kaçırdılar. Bir kalabalığın ortasına bomba koyacak kadar acımasızlaşıp, sonra bir polis memurunu öldürecek kadar katil hüviyetine büründükleri halde şoförü öldürmediler. Kaçırmadan yaklaşık 30 dakika sonra rehineyi bir benzin istasyonunda serbest bıraktılar. İşte son yılların en büyük insan avı da ondan sonra başladı.

ATM Kamerası Gördü

Polis peşlerine düştü. Saat 23.18’te küçük kardeş bir ATM kamerasına yakalandı. Takip… Bu sırada etrafa ellerindeki bombaları saçarak kaçma girişimi… Polis sonunda sıkıştırdı. Bu sefer ateşle karşılık verdiler. AğabeyTamerlan o sırada vuruldu. İki saat sonra da kaldırıldığı hastanede öldü. Cevher Tsarnayev ise tekrar cipe binip çatışma bölgesinden kaçtı.

Polis, bölgeyi kordona aldı. Ve teker teker evleri aramaya koyuldu. Cuma öğlen saatlerinde bölgenin yüzde 70’i kontrol edilmiş ve halen arama devam ediyordu.

Biri Ölü Diğeri Yaralı Ele Geçirildi

Gece saat 20.00 sularında ise haber geldi. Bombacı kardeşlerden Cevher, bir gece önce polisle çatışmaya girdiği bölgeden birkaç blok ötedeki bir evin bahçesinde duran bir teknenin içinde bulunmuştu. Polisin yaptığı açıklamaya göre Tsarnayev’i evin bahçesinde fark ederek ettiği kan izlerinden sonra teknenin üzerini açıp içine bakan ev sahibi gördü. Sonra da polise haber verdi.

Polisin evin önüne gelmesinden sonra yine bir süre çatışma yaşandı. Ve kurtarma timleri ile FBI teknenin içine girip Tsarnayev’i yakaladı. Ardından girdiği çatışmalardan sonra yaralı halde hastaneye kaldırdı.

Kaynak: BBC Türkçe