ABD’deki başkanlık yarışının en popüler propaganda aracı yine sosyal medya

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 45. başkanlık seçimleri için süreç, geleneksel olarak Iowa eyaletindeki ön seçimlerle başladı. Eyalette Cumhuriyetçi aday adayı Ted Cruz, partisinde Donald Trump başta olmak rakiplerini geride bırakarak Iowa...

ABD’deki başkanlık yarışının en popüler propaganda aracı yine sosyal medya (2 Şubat 2016)

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 45. başkanlık seçimleri için süreç, geleneksel olarak Iowa eyaletindeki ön seçimlerle başladı. Eyalette Cumhuriyetçi aday adayı Ted Cruz, partisinde Donald Trump başta olmak rakiplerini geride bırakarak Iowa'daki Cumhuriyetçi delegeleri kazandı. Demokrat aday adaylarından Hillary Clinton ise rakibi Bernie Sanders'ı küçük bir farkla geçerek Demokratların ilk ön seçimini kazandı. Adayların şansı ise sosyal medya kullanımındaki başarılarına bağlı.

Facebook’tan Twitter’a, Instagram’dan Snapchat’e sosyal medya, 2016 başkanlık yarışına katılan aday adaylarının seçmenlerle iletişim kurmasını çok kolaylaştırıyor.

2016 seçim kampanyaları, sosyal medya sayesinde adaylar ve seçmenler arasındaki geleneksel sınırları yıkıyor.

Ted Cruz ve ekibi seçmenlerle yepyeni bir platformda CruzCrew uygulaması ile buluşuyor. Uygulama, Twitter ve Facebook’taki Cruz takipçilerini ödüllendiriyor. Ted Cruz’un sosyal medyadaki sesi, Twitter’da seçmenleri cezbetmeye çalışıyor

Cruz’un web sitesi, sosyal medyadaki bu çabalar sayesinde Cumhuriyetçi adaylar arasında en çok ziyaret edilen site.

Seçmenler, siyasi haberleri ve kampanyaları izlemek için akıllı telefonlarına giderek daha çok yöneliyor. Bu nedenle adaylar, sosyal medyaya ağırlık veriyor. Özellikle genç seçmenler, siyasetçilerle kişisel bağ kurmaya önem veriyor.

Seçmenlerle bağ kurmanın önemini bilen adaylar tüm sosyal medya platformlarında takipçi kovalama yolları arıyor.

George Washington Üniversitesi'nden Michael Cornfield, Donald Trump'ın Twitter'da, Ben Carson'un ise Facebook'ta güçlü olduğunu söylüyor. Hillary Clinton ve Bernie Sanders ise elektronik postayı tercih ediyor.

Sanders destekçisi Ben Spielberg’a göre Sanders’ın kampanyası siyasi sürecin dışında kalan konulara ve insanlara odaklanıyor. Bu da internetteki açık demokrasi açısından mükemmel bir formül. Spielberg, Bernie Sanders’ı desteklemek için her gün Twitter'da ve blogunda yazıyor.

Siyasi sürece yeni seçmenlerin katılmasını sağlamak, sosyal medyanın 2016 başkanlık seçimlerine en büyük katkısı olabilir. Ben Spielberg'e göre, seçim sonrası işbaşına gelen siyasetçilere halk sosyal medyadan hesap sormaya devam edecek.

Başkanlık yarışında Instagram farkı

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde adaylar sosyal medyada görsel propaganda amacıyla ağırlıklı olarak Instagram’ı kullanmaya başladılar. Donald Trump’un 900 bin, Hillary Clinton'ın 710 bin, Jeb Bush'un ise 50 bin takipçisi var. Instagram’ın COO’su Marne Levine, "Bu seçim, bizim bugüne kadar yaşadığımız en görsel seçim olacak" diyor.