Cannes’da ‘işçi sınıfının yönetmeni’ Ken Loach ikinci kez Altın Palmiye’yi kazandı

Fransa’da 69. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödül kazananlar belli oldu. Büyük ödül ‘Altın Palmiye’nin sahibi ise ‘Ben Daniel Blake’ filmi ile politik sinemanın yaşayan efsanesi İngiliz yönetmen Ken Loach&rsquo...

Cannes’da ‘işçi sınıfının yönetmeni’ Ken Loach ikinci kez Altın Palmiye’yi kazandı (23 Mayıs 2016)

Fransa’da 69. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödül kazananlar belli oldu. Büyük ödül ‘Altın Palmiye’nin sahibi ise ‘Ben Daniel Blake’ filmi ile politik sinemanın yaşayan efsanesi İngiliz yönetmen Ken Loach’un oldu.

21 filmin yarıştığı ödülün sahibi uzun süren maratonun ardından belirlendi. Bu yıl 69'uncusu düzenlenen Cannes Film Festivali'nin ödül töreni, Cannes Festivaller Sarayı'nda gerçekleştirildi. Törende festivalin en önemli ödülü olan Altın Palmiye, ‘İşçi sınıfının yönetmeni’ olarak adlandırılan İngiliz yönetmen Ken Loach'ın sosyal sistem eleştirisi filmi "I, Daniel Blake"e verildi.

Film, İngiltere'deki sosyal yardım sistemini, eşini kaybetmiş orta yaşlı bir marangozun kalp krizi geçirmesiyle birlikte mercek altına alıyor.

‘Başka bir dünya mümkün ve gerekli…”

Ödülünü ünlü aktör Mel Gibson'ın elinden alan Loach, 'kemer sıkma politikaları için tehlikeli proje' ifadesini kullandı.

Sosyalist yönetmen Loach, konuşmasında aşırı sağın güçlenmesine karşı ‘umut mesajı’ verdi: “Şu anda bir umutsuzluk döneminden geçiyoruz. Böyle umutsuzluk dönemlerinde aşırı sağ yararlanmaya çalışır. Biz yaşlılar bunun ne gibi sonuçlar doğurabileceğini biliriz. Buradan bir umut mesajı göndermeliyiz. ‘Başka bir dünya mümkün ve gerekli’ demeliyiz.”

Loach daha önce de 2006 yılında ‘The Wind That Shakes the Barley’ filmiyle aynı ödülü kazanmıştı.

DİĞER KAZANANLAR

Palme d’Or (En İyi Film): ‘I, Daniel Blake’, Ken Loach (İngiltere)

Grand Prix: ‘Juste la Fin du Monde’, Xavier Dolan (Kanada)

Jüri Ödülü: ‘American Honey’, Andrea Arnold (İngiltere)

En İyi Yönetmen: Cristian Mungiu (Romanya) ‘Bacalaureat’

ve Olivier Assayas (Fransa)  ‘Personal Shopper’

En İyi Senaryo: Asghar Ferhadi (İran) ‘Forushande’

En İyi Kadın Oyuncu: Jaclyn Jose (Filipinler) ‘Ma’ Rosa’

En İyi Erkek Oyuncu: Shahab Hosseini (İran) ‘Forushande’

Bir Türk filmi de ödül aldı

Ödüllü kısa filmleriyle tanıdığımız Mehmet Can Mertoğlu'nun ilk uzun metrajlı filmi 'Albüm', 69. Cannes Film Festivali'nden ödülle ayrıldı.

Mehmet Can Mertoğlu'nun yazıp yönettiği, başrollerini ise Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç'ın paylaştığı 'Albüm' filmi 'Eleştirmenlerin Haftası' bölümünde 'Yenilikçilik Ödülü'ne layık görüldü.

‘Altın Palmiye’yi 2014 yılında ‘Kış Uykusu’ kazanmıştı

2014 yılında festivaldeki ‘Altın Palmiye’ ödülünü ‘Kış Uykusu‘ filmiyle yönetmen Nuri Bilge Ceylan kazanmıştı. Ceylan, 1982 yılında senaryosunu Yılmaz Güney‘in yazdığı, yönetmenliğini Şerif Gören‘in yaptığı ‘Yol‘ filminin ardından ‘Altın Palmiye’ ödülü kazanan ikinci Türkiyeli yönetmen olmuştu.