Birlikte Hayata Böyle Tutundular

Suruç’taki patlamadan hemen sonra yayınlanan çarpıcı fotoğraftaki iki genç kadın yaşama tutunmayı başardı Çoğu genç ve üniversite öğrencisi 32 kişinin can verdiği Suruç’taki hain bombalı saldırıdan hemen sonra çek...

Birlikte Hayata Böyle Tutundular (23 Temmuz 2015)

Suruç’taki patlamadan hemen sonra yayınlanan çarpıcı fotoğraftaki iki genç kadın yaşama tutunmayı başardı

Çoğu genç ve üniversite öğrencisi 32 kişinin can verdiği Suruç’taki hain bombalı saldırıdan hemen sonra çekilen çarpıcı bir fotoğraf karesi büyük yankı uyandırmıştı.

Saldırıda bombanın hedefi olan iki arkadaşın yerde, el ele tutuşurken görüldüğü fotoğraf, sosyal medyada birçok kişi tarafından da paylaşılmıştı.

Yaşanılan dramı çok çarpıcı biçimde gözler önüne seren fotoğraf, Türkiye’nin yanı sıra birçok yabancı haber ajansı tarafından da “ölüme el ele gittiler” başlığıyla servis edilmişti. O gün dünyada sosyal medya üzerinden en çok paylaşılan fotoğraf olmuştu.

İnadına Yaşadılar

Fotoğraftaki görünüm ve olayın henüz sıcaklığının da etkisiyle hayatını kaybeden kişiler arasında oldukları düşünülmüştü. Oysa yaşıyorlardı…

Kısa süre sonra, önce birinin daha sonra diğerinin de yaralı ama hayatta oldukları bilgisi ulaştı. Düzeltme ve özür paylaşımları yapıldı.

Halkını, insanları, çocukları çok seven, barış isteyen ve yaşama sevinçlerini Kobanili çocuklara götürmek üzere gülerek yola çıkmış gencecik iki kadın.

Biri Çağla Seven, diğeri ise Gökçe Çetin.

Çağla Seven, İstanbul Tıp Fakültesi’ni yeni bitirmiş, çiçeği burnunda bir hekim. Uzmanlık olarak da çocuk hastalıklarını (pediatrist) seçmiş.

Doktor Çağla Seven’in ayrıca Gezi Direnişi sırasında revirde hayat kurtaran hekimler arasında olduğunu ve yine Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ı da hastanede sık sık ziyaret ettiğini  öğrendik.

Gökçe Çetin ise arkadaşı gibi yeni mezun bir öğretmen. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni bitirmiş.

Teşhisini Kendisi Koydu

Patlamada ağır yaralanan Doktor Çağla Seven, önce Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Daha sonra ise Şanlıurfa Özel Ursu Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yarı uyanık haldeyken asansörde gözünü açıp, Başhekim Op. Dr. Mehmet Yazar’a “Benim karnımda defans (gerginlik) var, iç kanama olabilir, hemen karnımı açın, ben de doktorum” dediği ortaya çıktı.

Onca Acının Ardından Güzel Bir Haber

Patlama sonrası el ele vererek, kenetlenip birbirine destek olan bu iki güzel yürekli insan hayata tutunmayı başardı.

Vücudundan 100’ün üzerinde bilye çıkarılan 27 yaşındaki Dr. Çağla Seven, dün solunum makinesinden çıkarıldı.

Akşam saatlerinde Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla İstanbul'a getirildi. Atatürk Havalimanı'na iniş yapan uçaktan alınan Seven, ambulansa konularak Çapa'da bulunan İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi.

Çağla Seven'e uçuş sırasında ailesiyle birlikte, aynı zamanda hocası da olan İstanbul Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Enver Dayıoğlu'da refakat etti.

Sedyeyle ambulanstan alınan Seven, kendisini karşılamaya gelen kalabalığın alkışları ve sloganları eşliğinde yoğun bakım servisine yatırılmak üzere hastane kapısından içeri götürüldü. Bu sırada Seven'in arkadaşlarından birinin 'Seni seviyoruz Çağla' diye seslendiği duyuldu.  Alkışlara, güçlükle kaldırdığı eliyle zafer işareti yaparak karşılık veren Seven'in bazı arkadaşlarının da gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü. Kısa bir süre görüştüğü arkadaşlarına söylediği ilk cümle ise, “Anneme iyi olduğumu söyleyin merak etmesin” oldu.  

Haberi yayına hazırlarken, Seven’in hayati tehlikesi olmadığı bilgisi elimize ulaştı.

Gökçe de İyi

Patlamada ağır yaralanan Gökçe Çetin de, Suruç Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahaleden sonra ilk olarak Şanlıurfa'ya sevk edildi.

Burada tedavi gördüğü Mehmet Âkif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden de ambulansla GAP Havaalanı'na götürülerek, ambulans uçakla ileri tedavi için İstanbul'a sevk getirildi.

Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi Servisi’nde tedavisi sürüyor.