Birkaç Metrekareye Sığdırılan Yaşamlar

Çin’in güney batısında bulunan ve dünyanın en zengin kentlerinden Hong Kong’un arka sokaklarında inanılmaz bir insanlık dramı yaşanıyor. Çok katlı gecekondulardaki tek odalara sığdırılmış zor hayat koşulları kuşbakışı görüntülendi. İngiliz Daily Mail gazetesi, toplu...

Birkaç Metrekareye Sığdırılan Yaşamlar (19 Eylül 2013)

Çin’in güney batısında bulunan ve dünyanın en zengin kentlerinden Hong Kong’un arka sokaklarında inanılmaz bir insanlık dramı yaşanıyor. Çok katlı gecekondulardaki tek odalara sığdırılmış zor hayat koşulları kuşbakışı görüntülendi.

İngiliz Daily Mail gazetesi, toplumsal yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışan yerel aktivist toplum örgütü SoCO Derneği tarafından hazırlanan raporun ilginç fotoğraflarını yayınladı.

Oturma, yemek, yatak, mutfak, banyo, tuvalet tümünün sığdırıldığı en büyüğü 4×7 metrekarelik tek odaların geniş açılı objektifle tepeden çekilen fotoğrafları akıl almaz zorlu yaşam koşullarını belgeliyor.

SoCO’nun Grup Müdürü, bu insanları Hong Kong’daki refah denizindeki büyük eşitsizlik içerisinde gizlenen 1.104 km ² lik adada unutulmuş 7 milyon nüfuslu talihsiz bir grup olarak tanımlıyor.

Bu kentsel gecekondu bölgesindeki çok katlı binalarda tek odalarda bin bir güçlükle hayatlarını sürdürmeye çalışan insanlar, genellikle düşük gelirli yalnız yaşayan yaşlı ve işsizler.

Aylık kiraların metrekare başına 90 $ (180 TL) gibi çok yüksek rakamlar olması ve toplu konutlar için de sıra gelmesinin neredeyse imkansız olması nedeniyle birçok insan hayatta kalmak için bu akıl almaz küçük alanlarda yaşamak zorunda kalıyor.

Bu fotoğraflar Sham Shui Po, Yau Tsim Mong ve Kowloon City mahallelerinde çekildi. Ancak benzer görüntülere Hong Kong’un birçok semtinde rastlamak mümkün.

SoCO  Grubu’nun direktörü Ho Hei Wah,  ‘Hong Kong dünyanın en zengin şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Ancak, bu refah görüntüsünün altında gizlenen yoksul insanlardan oluşan unutulmuş bir grup büyük eşitsizlik yaşandığını ortaya koyuyor’ diyor.

Hong Kong, Çin’in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.