Kültür Sanat

Birgün’lük Festival Bir Yıl Unutulmayacak!

Birgün gazetesi tarafından düzenlenen festival çok sayıda sanatçı ve izleyicinin katılımıyla Sarıyer Lifepark’ta gerçekleştirildi...

Birgün’lük Festival Bir Yıl Unutulmayacak! (23 Haziran 2014)

Kamil Eryazar

Birgün gazetesi tarafından düzenlenen festival çok sayıda sanatçı ve izleyicinin katılımıyla Sarıyer Lifepark’ta gerçekleştirildi

Bu yıl ilki düzenlenen müzik festivali, daha önceki yıllarda ‘Barışa Rock’a da ev sahipliği yapan ormanlık alanda gerçekleştirildi.

Son üç günkü sağanak yağışlar nedeniyle yaşanılan ‘acaba yağmur yağar mı?’ tedirginliği, sabah yüzünü gösteren güneşle birlikte yerini heyecana bıraktı. Sosyal medyada #biraradayız hashtagi ile günler öncesinden duyurulan ve saat 11.00 de kapıların açıldığı etkinliğe ilgi yoğundu.

Özgürlük şarkılarının doğa ile buluştuğu festivalde, farklı renkler ve farklı kültürler bir araya geldiler.  Öğlen saatlerinden başlayark gece yarısına kadar çok sayıda grup ve sanatçı sahne aldılar.

BirGün’lük Festival 2014’te sahne alan grup ve sanatçılar arasında Selda Bağcan, Yeni Türkü, Feridun Düzağaç, Aylin Aslım, Harun Tekin, Hüsnü Arkan, Birsen Tezer Erkan Oğur, İsmail H. Demircioğlu, Luxus, Bajar, Fırat Tanış ve Büyük Ev Ablukada gibi isimler vardı.

Özellikle uzun bir süre sonra canlı performansla dinleyicilerinin karşısına çıkan sanatçı Selda Bağcan hayranlarıyla hasret giderdi.

Rolling Stone’un, ismini 100 yılın efsane 100 kadını arasında gösterdiği, dünyada 81 kadın şarkıcısı arasında kabul edilen ve 40 yıldır hem Türkiye hem dünya sahnelerinde Anadolu kaynağından taşan müziğiyle halkın duygularını dile getiren Selda Bağcan, sahnede ilk günkü gibi heyecanlıydı ve yerinde duramadı. Tüm şarkı ve türkülerini izleyenlerden oluşan dev bir koro ile birlikte seslendirdi.

Festival, gelecek yıl ikincisinde buluşmak üzere, katılanların ‘bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ sloganı ile sona erdi.