20. İstanbul Caz Festivali ‘Gazcı Kardeşler’in Konseri İle Sona Erdi!

İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Tünel Konserleri, polis şiddetinin gölgesi altında olduğu gerekçesiyle sanatçıların insiyatifiyle durduruldu. Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun Gezi Parkı uyarısı 6 Temmuz’da İstiklal Caddesi’ndeki gündelik hayatın yanı sıra İstanbul Caz Festi...

20. İstanbul Caz Festivali ‘Gazcı Kardeşler’in Konseri İle Sona Erdi! (7 Temmuz 2013)

İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Tünel Konserleri, polis şiddetinin gölgesi altında olduğu gerekçesiyle sanatçıların insiyatifiyle durduruldu.

Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun Gezi Parkı uyarısı 6 Temmuz’da İstiklal Caddesi’ndeki gündelik hayatın yanı sıra İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen Tünel Konserleri’ni de vurdu. Konserlerin büyük bir bölümüne sahne alan sanatçıların ve izleyicinin güvenliği düşünülerek devam edilemedi. Ancak konsere devam edip etmeme insiyatifinin sanatçılara verildiği etkinlikte, gaz kokusunun evlerin içine girdiği bir ortamda bazı grupların performanslarından feragat etmemeleri de dikkat çekti.

Taksim Dayanışması’nın “kayıpları anmak, polis şiddetini kınamak, taleplerini tekrar hatırlatmak” için günlerdir halka kapalı tutulan Taksim Meydanı’nda buluşma kararı, başta Tünel Şenlikleri’nin programında bir aksaklığa yol açmadı. Hollanda Konsolosluğu’ndaki Swing Unltd. ve İtalyan Kültür’deki Maffy Falay Beşlisi konserleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Ancak Tomtom Sokak’taki Indigo ve Alt’ın polis müdahalesinden en önce etkilenen mekanlar olduğu için programlarına hiç başlanamayan etkinlik güneşin batışıyla beraber polis müdahalesinin şiddeti arttıkça – sanatçıların ve mekanların kararıyla – son buldu.

Ne var ki, Tünel KaVe’de sahne alan Taylan Cemgil Trio, akşam saatlerinde gitgide yoğunlaşan gaz kokusu altında konsere devam etti. Evde kapı pencere kapalı olmasına ragmen insanların gaz maskeleriyle oturmak durumunda kaldığı, polis şiddetine maruz kalan vatandaşların mizahi duygularını kaybetmeden “Hülo” nidalarıyla cevap verdiği ve artık gitgide alışıldık bir hal alan yeni İstanbul gündelik hayatında Taylan Cemgil Trio da konserlerinden vazgeçmeyerek caz nağmeleri katmış oldu.

Her yıl İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen Tünel Konserleri, caz dünyasından isimleri Beyoğlu Tünel civarındaki mekanlarda izleyiciyle buluşturuyor. Girişin 35 TL olduğu Hollanda Konsolosluğu dışındaki tüm mekanlar; Alt, Indigo, İtalyan Kültür, Salon İKSV, Nardis ve Tünel Kave ücretsiz.

Radikal / Erman Ata Uncu